A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az idei év tavaszától negyedévente teszi közzé a kényszerértékesítésre kijelölhető ingatlanokra vonatkozó statisztikáját. A kormány 2011 júliusától ugyanis kvótarendszert vezetett be, hogy a bedőlő hitelek miatt korlátozva legyen egy esetleges nagy mennyiségű értékesítési hullám megindulása, ami túlkínálatot és áresést eredményezett volna a lakáspiacon. 2011-ben ez a kvóta a fedezeti ingatlanállomány 2 százaléka volt, idén 3, jövőre 4, 2014-ben pedig 5 százalékra emelkedik.
A korábbi negyedévekben a pénzintézetetek jellemzően kihasználták a teljes kvótát, ám már harmadik negyedévben is jelentős visszaesés mutatkozott a kihasználtság terén, a negyedik negyedévre viszont az eddigi legalacsonyabb rátát közölt a PSZÁF, 68 százalékot. A kihasználtsági arány csökkenése mögött egyébként az állhat, hogy az értékesítés a bankok számára is jelentősebb veszteséggel valósulhat meg a nyomott piaci árak miatt, ráadásul amúgy is egy költséges folyamatról van szó, ezért inkább az ügyféllel közös értékesítés felé tolódhatnak el a megoldási lehetőségek.
Zalában továbbra is alacsony a kijelölés mértéke
A negyedik negyedéves 68 százalékos kihasználtsággal együtt kumuláltan már 13 599 ingatlant jelöltek ki kényszerértékesítésre egy év alatt. 2012 negyedik negyedévében a kvóta alapját jelentő 112 286 ingatlanból legfeljebb 3990-et lehetne kijelölni az év utolsó hónapjaiban.
A megyékre való bontás alapján az is látszik, hogy immár második negyedéve, hogy Zala megyében a legalacsonyabb a kvóta kihasználtsága, a lehetséges 109 ingatlanból 55-öt jelöltek ki, ami pont 50 százalékos kihasználtságot jelent. Előző negyedévben még a rendelkezésre álló keret 58 százalékát használták ki az intézmények.
A kvótát a legnagyobb mértékben változatlanul a fővárosban használják ki, itt 77 százalékos az arány, és 350 ingatlant jelöltek értékesítésre a lehetséges 456-ból. A negyedik negyedévben azonban fordult a helyzet, hiszen a megelező időszakban még a főváros nélküli Pest megye területén jelöltek ki kényszerértékesítésre a legtöbb ingatlant, most azonban "csak" a második helyre szorult a terület a maga 76 százalékos kihasználtságával és 411 ingatlanos kijelölésével. Ez a szám egyébként a földrajzi területek között a legtöbb az év utolsó negyedévében, míg számszerűen a legkevesebb ingatlant Tolna, Vas és Zala megyében jelölték ki, sorrendben 53-at, 54-et és 55-öt.
Székely Sarolta
mfor.hu