Erősen gyengültek a vezető New York-i tőzsdemutatók hétfőn, elsősorban a vezető amerikai biztosítótársaság, az AIG óriási vesztesége, illetve amiatt, hogy a kormányzat ismét elkötelezte magát a cég kisegítésére, és ez tovább növelte az állami kiadásokkal kapcsolatos befektetői aggodalmakat.
A Dow ipari átlag jóval 7000 pont alá süllyedt és 4,24 százalékos gyengüléssel 6763,29 ponton zárt, ami 1997 áprilisi szinteknek felel meg. A Nasdaq Composite 3,99 százalékos csökkenéssel 1322,85 ponton fejezte be a napot.
Az American International Group Inc. biztosító tavaly az utolsó negyedévben 61,7 milliárd dolláros veszteséget szenvedett, ez az Egyesült Államok gazdaságtörténetében az eddigi legnagyobb vállalati veszteség egyetlen negyedévben. A társaság most újabb támogatási megállapodást kötött az amerikai kormánnyal, mivel túl nagynak tartják, semhogy megengedhető legyen a cég bukása. Az AIG tavaly 150 milliárd dollárhoz jutott az amerikai adófizetők pénzéből, most újabb 30 milliárd dollárra számíthat. Az új mentőcsomag révén elkerülhető a biztosító hitelbesorolásának további rontása, ami az AIG-nek dollármilliárdos többletkiadást jelentene.
Az AIG, amely a világ több mint 130 országában működik, nemrég még a világ piaci érték alapján számított legnagyobb biztosítója volt. Tavaly egész évben vesztesége 99,29 milliárd dollár volt.
Az AIG-vel kapcsolatos hírek nyomán elsősorban a pénzügyi ágazat gyengélkedett. A kockázatvállalási hajlandóságot tovább rontotta, hogy az EU vezetői értekezlete nem jutott egyezségre a Kelet-Európának juttatandó egységes mentőcsomagról.
A negatív hangulatot az sem tudta megtörni, hogy a vártnál jobban alakult az amerikai feldolgozóipar beszerzőmenedzser-indexe: az ISM intézet által kezelt mutató 35,8 pontra nőtt februárban a januári 35,6 pontról. Bár az 50 pont alatti érték még zsugorodást jelez az ágazatban, a februári mutató magasabb lett az elemzők által várt 33,8 pontnál, és ezzel az ágazati kilátások javulását sugallja.