4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A várttal ellentétben nem volt komoly hatással a magyar eszközökre hazánk pénteki leminősítése. Az első negatív reakciók után megállt a hazai deviza gyengülése, a tőzsdét sem vágta földhöz a gyengülés és a kötvénypiacon sem volt komoly eladói nyomás. Mfor.hu-háttér.

Az S&P sem tántorítja el a befektetőket

A pénteki tőzsdezárás után jelentette be a Standard & Poor's, hogy "BB+"-ról "BB"-re rontja a magyar adósság besorolását, ugyanakkor az jó hír, hogy a korábbi negatív kilátás után most stabil a kilátásunk, ami nem utal további leminősítés veszélyére. Ezzel a lépéssel a cégnél hazánk már két fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória alatt, míg a Moody's és a Fitch Ratings egy fokkal tart minket a "bóvli" kategóriában.

A pénteki lépés indoklásakor a minősítő kiemelte, hogy szerintük is teljesülnek majd a kormány költségvetési céljai, azonban ez egyre nehezebb lesz a növekedési kilátások romlása miatt. "Az adósbesoroláson csak akkor tudunk javítani, ha azt látjuk, hogy a kormány a parlamenti többségét beruházások létrehozására és strukturális reformprogram végrehajtásához használja fel. Hasonlóképpen felmerül a besorolás javítása abban az esetben, ha a külső adósságállomány tartós csökkenését látjuk, és erősödő gazdasági növekedést" - írja indoklásában az S&P.

A jelek szerint a nemzetközi hitelminősítő lépése nem rengette meg különösen a piacot, hiszen a forint a bejelentés után hamar 282 fölé gyengült, hétfőn viszont már kismértékben erősödni tudott, délután 281,75-nél állt az euróval szemben. Vagyis nagyjából fél százalékos volt a gyengülés a leminősítés után, az is hamar stabilizálódott.

A leminősítésnek a részvénypiacon sem látszott komoly nyoma, a BUX index hétfőn kora délután 0,14 százalékkal állt pénteki záróértéke alatt. A blue chipek közül a hangulatra leginkább érzékeny OTP reggel majdnem egy százalékos mínuszba esett, utána viszont visszakapaszkodott, így a délutáni 3914 forintos árfolyam már csak 0,41 százalékkal maradt el a péntekitől. A Mol eközben néhány forintos mínuszban 17 285 forinton állt, míg a Magyar Telekom 401 forintos jegyzése két forinttal magasabb volt a péntekinél.

A jelek szerint a kötvénypiaci befektetőket sem érte komoly meglepetésként Magyarország újabb leminősítése, legalábbis a S&P lépése nem váltott ki heves reakciókat. A másodpiacon 3-8 bázisponttal emelkedtek a hozamok, egyedül a leghosszabb, 15 éves papírok jegyzése ment hét százalék fölé. A tízéves hozam 7 bázispontos emelkedés után 6,93 százalékon állt ma, a legalacsonyabb pedig az 5,9 százalékos jegyzés volt, mely a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek piacán alakult ki. Persze az igazán érdekes hatások holnap mutatkozhatnak meg, amikor a leminősítés utáni első aukción kiderülhet, milyen áron tudjuk magunkat finanszírozni.

Kedvet kapnak a többiek is?

Az egyáltalán nem magától értetődő, hogy a Standard & Poor's után a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő is visszavágja majd hazánk besorolását. Tőlük egyelőre annyit lehet tudni, hogy a Fitch Ratings szakembere éppen a múlt héten jelentette be egy konferencián, hogy még karácsony előtt felülvizsgálják a magyar besorolást. Vagyis valamilyen véleményre lehet számítani, de az egyáltalán nem biztos, hogy leminősítés lesz.

A Moody's legutóbb október 25-én nyilatkozott Magyarországgal kapcsolatban, akkor elemzésükben azt emelték ki, hogy negatív a magyar bankrendszer megítélése szempontjából, hogy az eredeti tervekkel ellentétben mégsem feleződik meg jövőre a bankadó. Azóta a kormány már azt is bejelentette, hogy a különadó soha nem feleződik meg, állandó elemként megmarad 2013-as szintjén, ezt azonban már nem kommentálta a hitelminősítő.

Összességében nem lenne meglepő, ha még az idén lépne a Fitch és a Moody's is, de az sem váltana ki komoly megrökönyödést a piacon, ha a két cég szinten tartaná a magyar besorolást. Londoni elemzők már a pénteki S&P-lépés után is azt emelték ki, hogy váratlan, sőt "nehezen igazolható" lépés hazánk leminősítése, szerintük a döntés indoklásában "nincs semmi új".

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!