9050 ponton, 1,39 százalékkal csütörtöki értéke felett zárta a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, miközben a hongkongi Hang Seng 1,94 százalékot javított, a Shanghai Composite pedig 1,31 százalékkal zárt tegnapi értéke felett. 0,39 százalékkal araszolt feljebb a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani tőzsdén 0,67 százalékos volt a javulás.
Az elemzők szerint az európai megállapodással visszatért a kockázatvállalási kedv a piacra, ugyanakkor még most is vannak olyan hangok, melyek az eurózóna válságának megoldásával kapcsolatban szkeptikusak. Sokak szerint a gyakorlatban fog majd eldőlni, mennyit ér a csütörtök hajnalban megszületett megállapodás a politikusok között, sok kérdést ugyanis még nyitva hagytak. Az EFSF bővítéséről, a bankok feltőkésítéséről és a veszteségleírásról is egyelőre csak elvi megállapodás született, a részletek kidolgozása most következik.
Akárcsak tegnap Amerikában, ma Ázsiában is a bankok voltak a nap nyertesei: Hongkongban az HSBC 3,05 százalékkal drágult, míg Tokióban a Nomura 2,27 százalékkal ért többet, mint tegnap. A szintén japán Mitsubishi UFJ már nem taljesített kimagaslóan, 0,86 százalékkal kapaszkodott feljebb.
A japán piacon az autógyáraknak volt még jó napjuk, hiszen a legtöbb cég elsősorban exportra termel, jelentős piacaik vannak Európában, ezért nekik egyáltalán nem mindegy, meddig húzódik a válság. A Honda részvényei 4,39 százalékos szárnyalást produkáltak, míg a Toyota 1,86 százalékkal erősödött tegnapi szintje fölé. A fontosabb exportőrök közül a Sony 3,58 százalékkal drágult miután tegnap bejelentette, hogy kivásárolja a svéd Ericssont közös cégükből, míg a Sharp 6,2 százalékos ugrása annak volt köszönhető, hogy hiába volt veszteséges a cég az első félévben, negyedéves nettó profitja és működési eredménye javult.
mfor.hu