2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába a tegnapi 100 bázispontos kamatemelés az orosz jegybank részéről, és a rubel 20 százalékos alulértékeltségéről szóló megállapítás, az orosz fizetőeszköz jegyzésére az olajár eheti 10 százalékos zuhanása sokkal nagyobb hatást gyakorol.

Miután ma is negatív előrejelzés látott napvilágot az olajpiacról (lásd lejjebb), így nem lehet azon csodálkozni, hogy péntek reggel újabb negatív rekordot döntött az orosz fizetőeszköz jegyzése. Egy dollárért immár 57 rubelt kell adni, azaz az idei évben közel 43 százalékos leértékelődéssel kell szembenéznie Moszkvának. Ráadásul úgy, hogy csak decemberben eddig 5,48 milliárd dollárt égettek el a rubel védelmében.

Ez az összeg a cikk írása közben ráadásul tovább nőhetett, mert a legfrissebb piaci információk szerint az orosz jegybank újra piacra lépett és 55,94-ig „húzta vissza” a jegyzést.

A rubel tehát párhuzamosan zuhan az olaj jegyzésével, követve a Brent és WTI mélyrepülését. Pénteken mindkét olajfajta egy százalék körüli esést mutat, ráadásul az amerikai piacon meghatározó WTI jegyzése 60 (sőt, rövid időre 59) dollár alá süllyedt. Mindkét érték 5 éves mélypontnak felel meg.

Az olaj árát a szerdai szakadás után egy újabb előrejelzés erodálja, az IEA (International Energy Agency- Nemzetközi Energia Ügynökség) ugyanis csökkentette a 2015-re eddig jelezett kereslet bővülés mértékét. A mostani prognózisuk szerint jövőre 900 ezer hordóval fog nőni a napi kereslet, ami 230 ezerrel kevesebb a korábbinál A héten ez már a második keresletcsökkenési előrejelzés, szerdán az OPEC a saját olaja iránti igényt „vágta” vissza. Ezzel párhuzamosan az IEA szerint a nem OPEC-tag országok termelése gyorsabban fog nőni a vártnál.

Az olaj zuhanása természetesen nem csak az orosz rubelre helyez nyomást, de még az olyan nagyon stabil ország fizetőeszközére is, mint Norvégia. A korona ugyanis 11 éves mélyponton áll.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!