3p

Ismét baráti társasághoz került kölcsönbe egy közel 5 millió darabos Mol részvénycsomag. Elemzők úgy vélik a tranzakció hátterében az áll, hogy így ezzel a pakettel is lehet szavazni a közelgő közgyűlésen.

Ismét baráti társasághoz került kölcsönbe egy közel 5 millió darabos Mol részvénycsomag. Elemzők úgy vélik a tranzakció hátterében az áll, hogy így ezzel a pakettel is lehet szavazni a közelgő közgyűlésen.

A Mol Nyrt. 2009. április 8-án 4965582 darab Mol részvényt adott kölcsön az MFB Invest Zrt. részére a 2007. július 3-án közzétett saját részvény kölcsönadásáról szóló szerződés alapján - közölte az olajipari társaság a tőzsde honlapján csütörtökön. A tranzakciót követően a Mol tulajdonában nem maradt "A" sorozatú részvény, míg "C" sorozatúból 578 darab maradt a cégnél. A Mol az MTI megkeresésére nem kívánta kommentálni a kölcsönügyletet.

Elemzők szerint a Mol csütörtökön bejelentett tranzakciója mögött további sajátrészvény-vásárlás lehetővé tétele, valamint a közelgő közgyűlés előtt a nemszavazó saját részvények "baráti" társaságokhoz történő kihelyezése állhatott. Amennyiben a közgyűlésen szavazatra nem jogosító saját részvényeket a Mol "baráti kezekbe" juttatja, a kölcsönbevevők élhetnek a részvényekhez fűződő szavazati joggal a társaság vezetését támogatva.

A szabályok értelmében egy társaság részvényeinek legfeljebb tíz százalékát birtokolhatja saját részvényként. Azonban ha kölcsönadja azokat egy másik cégnek, további saját részvények vásárlására lesz lehetősége.

A Mol már korábban is alkalmazta a sajátrészvény-vásárlás és -kölcsönzés eszközét az OMV esetleges felvásárlási kísérlete elleni védekezésképpen. A saját részvényekre vonatkozó 10 százalékos korlátozás miatt akkor az OTP Bank Nyrt.-vel írt alá megegyezést több mint 8 millió saját részvény kölcsönadásáról, ami lehetővé tette, hogy további saját részvényeket vásároljon a piacon.

Az elemzők a Molnak ezt a lépését már akkor is preventív akciónak ítélték, s később igazuk lett, mert részben ezzel a megoldással tudta a Mol megakadályozni, hogy felvásárolja az OMV. A mostani helyzet és az egykori OMV-történet hasonlóságára utal az a tény, hogy a Mol vezetői a közelmúltban többször is kifejezték kétségeiket a Surgutneftegas leendő tulajdonosi szándékaival kapcsolatban - mondták elemzők az MTI-nek.


Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a napokban kijelentette, hogy a Surgutneftegaz tulajdonszerzése semmiképpen sem tekinthető barátságos szándéknak, de egyelőre legfeljebb azt lehet mondani, hogy kéretlen, nem egyeztetett tulajdonszerzés. "Azt, hogy ellenséges-e, akkor mondhatjuk, ha látjuk, hogy mi a célja a bevásárlásnak" - mondta. Hozzátette, túl sok a furcsaság a tranzakció körül, és nem tudják, hogy miért. Ráadásul az orosz cég olyannyira nem transzparens cégként van számon tartva, hogy a tulajdonosi struktúráját utoljára 2003-ban tette közzé.

Az olajtársaság közelgő közgyűlésén ezzel összefüggésben az igazgatóság jelentős változtatásokat javasol az alapszabályában. A tervezet több oldalról is jobban körülbástyázná a céget egy esetleges orosz felvásárlási kísérlet ellen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!