3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Négy nap alatt értékük közel felét elveszítették az OTP-részvények a Budapesti Értéktőzsdén, különösen a ma délutáni zuhanás volt meglepő, pár perc alatt 10 százalékkal zuhantak a papírok. Londonban már a magyar bank csődjéről illetve államosításáról pletykálnak, de a fundamentumok nem indokolják az OTP bedőlését.

Az európai tőzsdéken csütörtök délután már komolyan szóba került, hogy a magyar kormány állami felügyelet alá vonja az OTP-t, azonban Veres János pénzügyminiszter ezt a tőzsdezárás után cáfolta a távirati irodának. Az elmúlt négy nap 45 százalékos szakadása fundamentális okokkal nem magyarázható, különösen a mai zuhanás volt meglepő, mivel a nemzetközi piacok már jórészt megnyugodtak.

Az OTP ma 14,33 százalékos mínusszal zárt a BÉT-en úgy, hogy néhány perccel a vége előtt még mindössze 5 százalékkal állt szerdai értéke alatt. Azaz pillanatok alatt majdnem 10 százalékot buktak a részvények, amit egyelőre semmi nem indokol.


Londonban már elterjedtek olyan pletykák a meglepő zuhanás után, hogy a magyar bank csődbe megy, vagy állami felügyelet alá vonják. A csődre egyelőre nincs sok esély, szerdán Móró Tamás, a Concorde elemzője az mfor.hu kérdésére azt mondta, hogy a magyar vállalat nem tartozik a hitelválság lehetséges első- és második vonalbeli vesztesei közé.

A tőzsdezárás után nem sokkal a magyar pénzügyminiszter cáfolta, hogy állami irányítás alá vonnák az OTP-t, a kormányszóvivő pedig határozottan cáfolta, hogy a kormány OTP-részvényeket vásárolna fel titokban. Daróczi Dávid még a feltételezést is határozottan elutasította.

Délután a Reuters hírügynökség jelentette londoni forrásokra hivatkozva, hogy a kormány megmentené az OTP-t, egyesek szerint ennek volt köszönhető az árfolyam zuhanása a kereskedés végén.

Veres János pénzügyminiszter az MTI-nek elmondta: határozottan cáfolja, hogy az állam saját felügyelete alá akarná vonni a bankot. Nincs tudomásuk arról, hogy az OTP likviditási gondokkal küzdene, sőt, tőkehelyzete kiemelkedően stabil. Megjegyezte: más országokban is próbálkoznak spekulánsok azzal, hogy rémhíreket terjesszenek egyes bankokról, így szorítva le azok árfolyamát olyan szintre, amelyen azt fel szeretnék vásárolni.

Az OTP-nél az MTI-nek elmondták: teljesen valótlan híresztelésekről van szó, a bank tőkehelyzete és likviditása kiemelkedően stabil. Feltételezik, hogy spekulációs célból terjesztették el a valótlan híresztelést Londonban.

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója szerint az egész találgatás nonszensz, egyesek tudatosan akarják lenyomni az OTP árát az illikvid piacon. A bankvezér szerint a vállalat jó úton halad céljai elérése felé, ezért teljesen indokolatlanok ezek a spekulációk.

Éppen a fentiek miatt meglepő az OTP zuhanása, a fundamentumok nem indokolják, hogy esetleg bedőlne a magyar bank. Azt viszont már a tengerentúlon láthattuk, hogy a spekulánsok "csodákra" képesek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!