A vártnál jobb vállalati eredmények jelentek meg kedden az amerikai piacon, ennek köszönhetően a Wall Street vezető indexei is pluszban tudtak zárni. Főleg az táplálta az optimizmust, hogy a US Steel és az American Express a jelenlegi recessziós időszakban is profitról számolt be a tavalyi év utolsó három hónapjában.
A Dow Jones ipari index 8174 ponton zárta a keddi kereskedést, ez 0,72 százalékkal volt magasabb, mint az előző napi értéke. A többi vezető részvényindex is javítani tudott: a Standard &Poor' 500 1,09 százalékkal emelkedett hétfőhöz képest, míg a technológiai szektor legfontosabb mutatója, a Nasdaq 1,04 százalékot javított.
A fogyasztói bizalmi index megjelenése kicsit elhomályosította a pozitívumokat, mivel a mutató 1967-es történelme alatt sosem volt ilyen mélyen, mint most. Mindez arra utal, hogy az amerikai fogyasztók, akik már eddig is visszafogták kiadásaikat, a jövőben várhatóan tovább csökkentik majd költekezésüket.
A megjelent vállalati gyorsjelentések azonban azt sugallták a befektetőknek, hogy a gyenge negyedév nem minden vállalat számára volt annyira rossz, néhányan továbbra is stabilan tartják nyereségüket. Főleg a US Steel acélgyártó és az American Express sorolható ebbe a kategóriába, de a Texas Instruments számítástechnikai vállalat is pozitív meglepetést okozott gyorsjelentésével. Voltak persze gyenge eredmények is: a Delta Airlines és a Verizon Communications papírjait eladták a befektetők a negyedéves számok közlése után.
A US Steel árfolyama 6,9 százalékkal emelkedett kedden a gyorsjelentés megjelenését követően, míg az American Express 9,7 százalékkal lódult meg azok után, hogy profitja 79 százalékkal esett vissza a negyedik negyedévben, de ez az adat is jobb lett a vártnál. A Texas Instruments is jelentősen zuhanó nyereségről számolt be, mégis 3,6 százalékkal emelkedett a részvények értéke.
A pénzügyi szektorban lényegében véget ért a gyorsjelentési szezon, az összes nagy cég közölte már negyedik negyedéves eredményeit, melyek rosszak lettek, azonban a befektetők bizakodók a jövőre nézve. Ennek köszönhetően kedden 8,3 százalékkal ugrott meg a Bank of America árfolyama, míg a Goldman Sachs 5,5 százalékot javított.
A gyenge makroadatok, elsősorban a fogyasztói bizalom rekordmélységbe esése az olajárra is hatással volt: 4,15 dollárral, 9 százalékkal csökkent a nyersanyag árfolyama a nap végére, így 41,58 dollárt kellett adni egy hordó nyersolajért.