4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy éve írtam a Facebook kibocsátása kapcsán, azt "jósolván", hogy mivel a közösségi oldal részvénye elképesztően túlárazott, óriási körülötte a hype, valószínűleg nem jár jól, aki belevesz, viszont ennek pont ellenkezője zajlik a magyar kisebb-közepes részvények piacán (olcsóság, plusz utálat), és, sokkal jobban járhat, aki ezekből vesz, mintha FB részvényt venne.

Önmagában igaz egyelőre, amit írtam, jobban jártak, akik a magyar részvényeket vették, de sok okuk örömre nekik sincs. Az 50 dolláron Facebookot jegyzők most lefeleződött árral szembesülnek, ám a kis magyar részvények sem teljesítettek túl jól, 15%-kal lejjebb vannak, mint egy éve. A kisebb hazai papírok árfolyamát mérni próbáló BUMIX index 2004 nyári létrehozása óta SOHA nem volt olyan alacsonyan, mint mostanában. 1000 pontról indult 9 éve, a 2007-es bikapiac idején 3500 pont fölé mászott, s most ismét 1000 alatt van, értékének háromnegyedét elveszítette. Mi az oka a mélyrepülésnek?

Nézzük a piacot érő csapásokat: sok éve zajlik a magyar recesszió-depresszió, amely sokak szerint kilátástalan pályára terelte Magyarországot; ráadásul egész Európa nehézségekkel küzd; illetve az internetes brókeri szolgáltatások révén kinyílt a világ, így a hazai befektetők egyre inkább elvándorolnak, kevesebb pénzt fektetnek be itthon, kevesebb tőke marad a magyar részvényekre: ez már önmagában is elég lenne. A legnagyobb baj azonban, hogy a kisebb-közepes részvények iránti bizalom nullára csökkent. Ennek egyik oka, hogy nyilvánvalóan a befektetők kirablására szakosodott fehérgalléros bűnözőket engedtek be a tőzsdére, akik semmit sem érő, értéktelen részvényeiket a magasba manipulálják, majd kitömik vele a mit sem sejtő kisbefektetőket, akiknek ettől aztán egy életre elmegy a kedvük a hazai tőzsdétől, és ők is inkább külföldön próbálnak szerencsét.

Ez a likviditás zsugorodásához vezet, aminek hatására már a hazai intézmények sem merik megvenni még azokat a papírokat sem, amelyekben esetleg lenne fantázia. Ettől tovább folytatódik a kiszáradás, a teljesen illikviddé váló részvényekre az elemzők egyre nagyobb "illikviditási" diszkontot számolnak, nincs vevő, mélybe zuhannak az árfolyamok, és a kitartó befektetők is végül undorral adják el a részvényeket: "soha többet magyart" felkiáltással!

Természetesen hozzájárult a mélyrepüléshez egy-két hazai kisbefektetők által preferált részvény fundamentális megingása, piacaik elvesztése, tulajdonosaik bénázása miatt, illetve komoly csődöt is láthattunk, amely szintén nem erősítette a bizalmat (pl. az E-STAR részvényesei szinte teljes, a kötvényesei pedig igen jelentős vagyonvesztést szenvedtek el, ami sokmilliárdnyi kisbefektetői pénz "elégéséhez vezetett").

Summa summárum, a legtöbben lemondtak a kis-közepes magyar részvényekről, bottal sem piszkálnák őket, és mivel kereskedni bennük amúgy is lehetetlen, csak a valódi hosszútávra befektetni merők és tudók terepévé vált a szegmens. A magukra hagyott, elfeledett részvények azonban gyakran komoly értékeket kínálnak, s habár való igaz, hogy sok közöttük a teljesen átláthatatlan (rosszabb esetben átláthatóan gonosz) vállalat, ám vannak, amelyek 3-5 éves távon némi hazai gazdasági és tőkepiaci megnyugvást feltételezve könnyen két-háromszorozhatják árfolyamukat. Úgy gondolom, hogy a BUMIX indexből és esetleg azon kívülről is hozzáadva ki lehet választani 5-6-7 olyan részvényt (kihagyva a nyilvánvalóan félremenedzselteket, lopósokat, és reményteleneket), amelyek a következő években sokkal jobban fognak hozni, mint a bankbetét.

(konkrét tippeket nem adnék, egyrészt mivel az már egyrészt ajánlásnak minősülhetne, másrészt ugyanúgy tévedhetek, mint bárki más, harmadrészt pedig mindenki végezze el a házifeladatot :)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!