9500 pontig esett vissza pénteken a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,87 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 0,44 százalékos mínuszba csúszott vissza, a Shanghai Composite viszont szembe ment a negatív hangulattal, és 2,3 százalékos szárnyalást mutatott. 0,16 százalékkal erősödött a dél-koreai Kospi a nap végére, míg a tajvani tőzsdén 0,12 százalékos volt a lecsorgás.
Japánban elsősorban az exportra termelő cégek papírjai teljesítettek rosszul a jen bizonytalansága miatt. A nemzeti deviza újabb 15 éves csúcsra erősödött a zöldhasúval szemben, ez pedig jelentősen csökkenti majd a cégek profitját.
Az amerikai hatóságok csütörtökön jelentették be, hogy az első ízben segélyért folyamodók száma 13 ezerrel emelkedett a múlt héten, így 462 ezret tett ki. Ez pedig arra utal, hogy az amerikai munkaerőpiac még egy jó darabig gyenge marad, ami újabb kockázatokat jelenthet a gazdaság lassulása szempontjából.
Néhány ázsiai elemző abban bízik, hogy a nyugati gazdaságok gyengélkedése miatt kieső exportot majd a belső kereslet élénkülése fogja pótolni a régióban. Mások szerint viszont a nyugati világban tapasztalható alacsony kamatszintek miatt Ázsiának nagyobb tőkebeáramlással kell szembenéznie, hiszen a befektetők a nagyobb nyereség reményében a régióba menekítik majd pénzüket. Ez pedig újabb buborékokhoz és inflációs nyomáshoz vezethet.
Kínában a tőzsde meglepő emelkedése annak volt köszönhető, hogy az ország tartalékai 194 milliárd dollárral emelkedtek a harmadik negyedévben, így szeptember végén 2700 milliárd dollárt tettek ki. Ez az elmúlt évtized legnagyobb emelkedését jelentette egyetlen negyedév alatt.
mfor.hu