3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sajnos megvalósult, amiről a múlt héten írtam, a krími oroszok "behívták" a Birodalmat, s ők örömmel siettek honfitársaik védelmére.

Zsiday Viktor ezt a cikkét még a tegnap délután írta...

A Birodalom visszavág - ismét kardcsörtetés aggasztó hangjai bukkannak fel

Oroszország gyakorlatilag annektálta a Krímet, ami bizonyos szinten érthető is, hiszen sok orosz szemszögéből a Szovjetunió széthullása Trianon-szintű esemény volt, és csak ezt orvosolják. A kérdés természetesen a hogyan tovább. Én úgy vélem - persze tudom, hogy ez egy nagyon leegyszerűsített nézőpont - hogy az oroszok elérték, amit akartak, tudják, hogy ha tovább feszítenék a húrt, akkor azzal már tényleg nagy bajt hoznának a saját fejükre is. Tehát nekik innentől semmi dolguk nincs, a Krím, a többségi oroszlakta terület már megvan. Az ukránok pedig nem fogják megtámadni az oroszokat, mert az öngyilkosság lenne.

Mindkét fél érdeke a "furcsa háború" folytatása, ahol nincs puskaropogás (persze van rosszabb forgatókönyv:is: polgárháború a kelet-ukrajnai területeken...). Az ENSZ persze majd fenyegetőzik, az ukránok szintén, az oroszok mentegetőznek, de maradnak, telnek a hetek-hónapok, tárgyalnak, üzengetnek, és egy év múlva mondjuk kiírják a  népszavazást, amin nem meglepő módon a Krím függetlenedéséről döntenek, majd ezután egy-két lépésben Oroszország részévé válik a félsziget.

Ami a gazdaság és tőkepiacok számára fontos az az, hogy ha bejön a fenti forgatókönyv, akkor gazdasági szempontból, a fejlett országok számára a krími válságnak vége. Komoly hatással nem lesz rájuk - különösen az USA-ra, és Ázsiára nem. Persze az esemény még inkább kiemeli a feltörekvő országok kockázatosságát, és így folytatódhat a furcsa kettősség: erős fejlett gazdaságok/piacok és gyenge feltörekvők.

Ami Magyarországot illeti, a tőzsdei cégeket erősen érinti az esemény: mind a Richter, mind az OTP komoly profitkieséssel számolhat, ráadásul mindkettő esetében egy eddig jelentős növekedést felmutató, vagy potenciálisan növekedést hozó régió eshet ki, gyengülhet el. A Keletre nem exportáló cégeknek azonban "jó" a helyzet, mert ez a forint további gyengülése/tartós gyengesége irányába mutat, ami az ő bevételeiket növeli.

Immáron gyakorlatilag azt látjuk, hogy minden feltörekvő ország kamatemeléssel próbált gátat szabni devizája gyengülésének (hétfőn az oroszok emeltek 150 bázispontot), úgyhogy már csak egy legény van talpon a vidéken, aki fittyet hány a kamatot követelő kérgesszívű befektetők nyomásának: Magyarország. Ez nem túl jó ómen a forintnak.

Ami még érdekes, hogy mennyire erős az euró a dollárral szemben: éves csúcs körül táncikál, miközben a dollár, az arany és a svájci frank standard módon erősödni szoktak háborús helyzetben (az utóbbi kettő most is erős, a dollár érdekes módon nem). Valószínűleg arról van szó, hogy Európa helyreállása komoly tőkebeáramlást okoz, keresletet generál az európai eszközök irányt, miközben az elmúlt években masszív többletessé vált a folyó fizetési mérleg is, s a kettő eredője a masszív eurókereslet

//epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-06122013-AP/EN/2-06122013-AP-EN.PDF
//epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=tec00043

Ez hajtja felfelé az eurót, és rendkívül látványos, hogy a háborús hírek ellenére is milyen erős. Ez további erőt vetít előre...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!