10 725 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,13 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki értéknél. A hongkongi Hang Seng 1,16 százalékkal kapaszkodott feljebb, a Shanghai Composite pedig 2,53 százalékos szárnyalást mutatott a nap végére. 1,89 százalékkal erősödött a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, a tajvani piacon pedig 0,88 százalékos volt a javulás.
A japán hatóságok hétfőn közölték, hogy az ország gazdasága a negyedik negyedévben 1,1 százalékkal visszaesett, ami több mint egy év után az első negatív adat volt. Ugyanakkor a csökkenés kisebb volt a vártnál, ezért reagáltak rá pozitívan a piacok, ráadásul a szakemberek többsége csak átmeneti lassulásra számít. A japán adatot ellensúlyozta, hogy Kína a vártnál nagyobb januári exportnövekedésről adott előrejelzést.
A befektetők hangulatát javította Mubarak egyiptomi elnök pénteki lemondása is, ezzel ugyanis lecsengett az utóbbi hetek egyik kockázati faktora a régióban. Az elemzők többsége most arra számít, hogy Egyiptom és a környező országok lassan megindulhatnak a demokrácia felé vezető úton.
Kínában kedden jelenik meg a januári inflációs adat, a mai kimagasló teljesítmény annak is volt köszönhető, hogy az elemzők csökkenő adatra számítanak. Egy kínai cég szakembere a Bloomberg kérdésére úgy nyilatkozott, hogy szerinte 4,9 százalék körül lehetett a pénzromlás üteme az év első hónapjában, míg a nemzetközi szakértők 5,4 százalékra gyorsuló inflációt várnak. Ez főleg a további kamatemelések szempontjából lehet lényeges, az elmúlt hónapokban Kínával kapcsolatban az egyik legfontosabb kockázat a monetáris szigorítás, hiszen rövid időn belül már háromszor emelt kamatot a jegybank.
mfor.hu