Felemás napot zártak a vezető ázsiai részvényindexek csütörtök reggel. A befektetők többségére a kivárás volt a jellemző a délután Amerikában megjelenő munkanélküliségi adatok előtt, ezért a forgalom is visszaesett a régió piacain. Az amerikai adat akár napokra előre meghatározhatja majd a hangulatot.
9876 ponton zárt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,64 százalékkal volt alacsonyabb szerdai értékénél. A többi vezető index vegyesen szerepelt: a dél-koreai piac minimálisan gyengült, míg a hongkongi Hang Seng 0,75 százalékot javítani tudott. Jól szerepelt a Shanghai Composite, mely 1,47 százalékkal ugrott feljebb, a tajvani tőzsdeindex pedig 1,35 százalékkal erősödött a nap végére.
Bizonytalanság jellemezte a befektetőket a távol-keleti piacokon, ennek volt betudható az alacsony forgalom is. A délután megjelenő amerikai adatok képet adhatnak a világ legnagyobb gazdaságáról, alátámaszthatják vagy megcáfolhatják a kilábalásról szóló pozitív vélekedéseket. Az elemzők arra számítanak, hogy a májusi 9,4 százalékról 9,6 százalékra emelkedik a munkanélküliség, ami 26 éves csúcsot jelentene.
A munkanélküliség alakulása azért különösen fontos, mivel az amerikai gazdasági aktivitás kétharmadát a belső fogyasztás adja, illetve sok ázsiai cégnek is az Egyesült Államokban van a fő exportpiaca. Ha pedig emelkedik a munkanélküliség, mint ahogy az utóbbi hónapokban látható volt, akkor kevesebbet költenek az emberek, ami negatívan érinti az amerikai gazdaságot és az ázsiai importőröket is.
A befektetők legnagyobb félelme az, hogy a munkanélküliségi ráta 10 százalék fölé emelkedik, ami lélektanilag demoralizáló lenne a piacok számára.