2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felemás teljesítményt nyújtottak a csütörtöki szünnap után pénteken a vezető ázsiai részvényindexek. A hangulatot elsősorban az amerikai munkanélküliségi kérelmek megugrása befolyásolta, mely ismét egy bizonytalan kilábalás veszélyét vetítette előre.

9471 ponton állt a pénteki kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez nagyjából egy százalékkal volt alacsonyabb a szerdai értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,28 százalékkal feljebb kapaszkodott, míg a kínai piac továbbra is zárva tartott. Dél-Koreában a Kospi 0,76 százalékot javított a nap második felére, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,44 százalékos mínuszban volt.

A japán tőzsde annak ellenére gyengült, hogy a hírek szerint a Bank of Japan ismét beavatkozott a devizapiacon a jen gyengítése érdekében. Az intervenció mértékéről egyelőre keveset tudni. Mindenesetre egy héten belül ez volt a második alkalom, hogy a japán jegybank mesterségesen gyengítette az ország nemzeti devizáját.

Az viszont negatívan érintette a tokiói tőzsdét, hogy a kínai kormány a hírek szerint korlátozni akarja néhány ritka nyersanyag exportját az országba, ez pedig káros lehet a feldolgozóipar egy része számára. Elsősorban olyan anyagokról van szó, mint például a gandolinium vagy a lanthanum, melyek a számítástechnikában és a hibridautók gyártásában használatosak. A hírre a ritka mágneseket gyártó Shin-Etsu Chemical árfolyama 3,1 százalékkal esett vissza, a Hitachi Metals pedig 2,9 százalékot bukott.

Egész Ázsiában negatívan befolyásolta a hangulatot, hogy meglepetésre emelkedett a múlt héten az Egyesült Államokban az új munkanélküli segélykérelmek száma. Ez pedig ismét bizonytalanná tette az amerikai gazdaság kilábalását, hiszen már hosszabb ideje a munkaerőpiac jelenti a legfőbb kockázatot ebből a szempontból.

Az elemzők arra számítanak, hogy jövőre várhatóan Ázsiában is lassul majd a gazdaság növekedése, ugyanakkor még így is sikerült felülteljesíteni a fejlett országokat. A Citigroup elemzői szerint a világ idei 3,7 százalékos növekedéséből 2,3 százalék lesz a távol-keleti országok részaránya, 2011-ben pedig ez az arány még nagyobb lesz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!