9471 ponton állt a pénteki kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez nagyjából egy százalékkal volt alacsonyabb a szerdai értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,28 százalékkal feljebb kapaszkodott, míg a kínai piac továbbra is zárva tartott. Dél-Koreában a Kospi 0,76 százalékot javított a nap második felére, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,44 százalékos mínuszban volt.
A japán tőzsde annak ellenére gyengült, hogy a hírek szerint a Bank of Japan ismét beavatkozott a devizapiacon a jen gyengítése érdekében. Az intervenció mértékéről egyelőre keveset tudni. Mindenesetre egy héten belül ez volt a második alkalom, hogy a japán jegybank mesterségesen gyengítette az ország nemzeti devizáját.
Az viszont negatívan érintette a tokiói tőzsdét, hogy a kínai kormány a hírek szerint korlátozni akarja néhány ritka nyersanyag exportját az országba, ez pedig káros lehet a feldolgozóipar egy része számára. Elsősorban olyan anyagokról van szó, mint például a gandolinium vagy a lanthanum, melyek a számítástechnikában és a hibridautók gyártásában használatosak. A hírre a ritka mágneseket gyártó Shin-Etsu Chemical árfolyama 3,1 százalékkal esett vissza, a Hitachi Metals pedig 2,9 százalékot bukott.
Egész Ázsiában negatívan befolyásolta a hangulatot, hogy meglepetésre emelkedett a múlt héten az Egyesült Államokban az új munkanélküli segélykérelmek száma. Ez pedig ismét bizonytalanná tette az amerikai gazdaság kilábalását, hiszen már hosszabb ideje a munkaerőpiac jelenti a legfőbb kockázatot ebből a szempontból.
Az elemzők arra számítanak, hogy jövőre várhatóan Ázsiában is lassul majd a gazdaság növekedése, ugyanakkor még így is sikerült felülteljesíteni a fejlett országokat. A Citigroup elemzői szerint a világ idei 3,7 százalékos növekedéséből 2,3 százalék lesz a távol-keleti országok részaránya, 2011-ben pedig ez az arány még nagyobb lesz.
mfor.hu