Tokióban kissé csökkentek az indexek hétfőn, tükrözve a tőzsdei eredmény beszámolói szezon kezdete előtt felvett óvatos befektetői magatartást. A tőzsde vezető részvényeinek árfolyamát követő Nikkei225 index 10,25 ponttal, 0,11 százalékkal 9671,96 pontra, az első szekción jegyzett összes részvény árfolyamát követő Topix index pedig 1,50 ponttal, 0,18 százalékkal 840,68 pontra gyengült.
A gyengülő részvények csoportját a gumiipar vezette, nyomában a közlekedési eszköz gyártókkal, valamint a bányaipari vállalatokkal. A nyertesek csoportjának élén a tengerhajózási vállalatok, az ingatlanpiaci vállalatok, valamint a fogyasztói hitelnyújtó cégek álltak.
A nagyobb exportőrök veszteséggel fejezték be a napot, a Sony például 0,4 százalékkal gyengült. A tengerhajózási vállalatok közül a Mitsui OSK Lines 0,2 százalékkal, a Nippon Yusen gained 1,3 százalékkal, a Kawasaki Kisen 0,7 százalékkal erősödött.
A piac forgalma kivételesen alacsony, az idei legalacsonyabb volt az ünnep miatt zárva tartó nagy nemzetközi pénzügyi központok műveleteinek hiányában. A belföldi befektetők tartózkodtak nagyobb pozíciók vállalásától a hétfői tőzsdei zárást követően várható nagyvállalati eredmény beszámolók adatainak, de legfőképpen idei előrejelzéseik megismerése előtt.
Elemzők azonban az eredmény beszámolók ismeretében sem várnak lényeges változást sem a befektetői magatartásban, sem pedig az árfolyam indexek mozgásában a most kezdődő héten, mivel április 29-én, pénteken kezdődik a leghosszabb japán ünnepi szünet, az Arany Hét.
Hétfőn nem volt észlelhető egyértelmű irányzat az árfolyam indexek mozgásában, szinte az egyetlen viszonyítási pont a jen árfolyamának alakulása volt, ami kezdetben segítette az exportőr vállalatok részvényeinek erősödését, majd a többi ázsiai tőzsdén tapasztalható gyengeséggel együtt megfordult az irány.
A Toyota Motor, Nissan Motor és a Honda Motor komoly 60 százalék körüli visszaesést mutató márciusi termelési adatokról számoltak be, részvényeik gyengültek: A Toyota 0,6 százalékkal, a Nissan 1,8 százalékkal, a Honda 1,3 százalékkal.
Szöulban viszont erősödtek az autóipari részvények, éppen a japán autógyárak termelésének visszaesése miatt, ami jócskán javított éves eredmény kilátásaikon. A Hyundai Motor 5,58 százalékkal, a Kia Motors 3,21 százalékkal erősödött. A Kia Motors ráadásul értékesítési rekordról is beszámolt a január-márciusi negyedévre vonatkozóan. Az autógyártók mellett az autóipari alkatrész beszállítók részvényei is nagy emelkedést értek el. A Hyundai Mobis 3,49 százalékkal, a Hyundai Wia 14,68 százalékkal erősödött. A szöuli árfolyam index a Kospi emelkedéséhez legnagyobb mértékben az autóipari részvények járultak hozzá. Az index 0,83 százalékkal erősödött.
Az irányadó kínai tőzsdei árfolyam index, a sanghaji Composite 1,51 százalékkal gyengült és a lélektanilag fontos 3000 pontos határ alatt végzett. A befektetők nagy tételekben váltak meg az utóbbi időkben jelentősebb árfolyam nyereséget elért papíroktól profitlefölözési céllal a folytatódó monetáris megszorítások kilátása miatt.
A sanghaji index januári mélypontja óta már 15 százalékkal erősödött, de gazdaság túlfűtöttség, az infláció elszabadulásának megelőzését célzó monetáris szigorítás miatt az elmúlt hetet már 1,3 százalékos veszteséggel zárta.
Hongkong és az angolszász ázsiai országok tőzsdéi hétfőn zárva tartottak.
MTI