Vegyesen zárták a keddi kereskedést a vezető távol-keleti részvényindexek, mivel a befektetők egy része már a G20-ülésre vár, illetve a héten megjelenő amerikai munkaerőpiaci adatokra, hogy képet kapjanak a gazdaság állapotáról. A japán tőzsde Nikkei indexe 1,5 százalékot bukott a nap végére, Hongkong és Dél-Korea viszont pluszban állt a záráskor.
A Nikkei 225 index 8109 ponton zárt Tokióban, ez 1,54 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értékénél. A hongkongi Hang Seng viszont 0,3 százalékkal erősödni tudott, a dél-koreai Kospi pedig 0,73 százalékot javított. Kicsivel hétfői értéke felett fejezte be a napot a Shanghai Composite is, mely 0,07 százalékkal kúszott feljebb.
A múlt heti komoly rally után a világ minden részvénypiacán elromlott a hangulat, ez volt hatással Ázsiára is. De ha a teljes márciust tekintjük, akkor még így is pluszban vannak az indexek, bár egyre több elemző véli úgy, hogy a néhány hetes emelkedő időszak csak annak volt köszönhető, hogy a nagy befektetési alapok bevásároltak kicsit, de a hangulat továbbra is pesszimista marad.
Az HSBC egyik ázsiai szakembere szerint részben annak volt köszönhető a kiemelkedő márciusi teljesítmény, hogy a befektetési alapok többségének a hónap végén zárul le az üzleti év, ezért még az utolsó pillanatokban el akartak érni egy kis nyereséget. Éppen ezért az utóbbi hetekben megfigyelhető volt, hogy a szakemberek mindent megtettek azért, hogy "feljebb beszéljék" a részvényárakat.
A japán gazdaságról újabb negatív hírek jelentek meg kedden: februárban a munkanélküliség 4,4 százalékra emelkedett a távol-keleti szigetországban, a háztartások pedig jelentősen visszafogták kiadásaikat ennek eredményeként. A szakemberek arra számítanak, hogy a G20-ak eheti ülésén a japán miniszterelnök újabb gazdaságélénkítő csomagot jelent majd be a tavaly elhatározott 122 milliárdos program mellett.
A G20-ülés előtt egyébként nem túl nagyok az elemzők elvárásai, a legrosszabb forgatókönyv szerint az is elképzelhető, hogy éles ellentét alakul majd ki az Egyesült Államok és Európa illetve Kína között a gazdaságélénkítés módszereiről. Ezt támasztja alá, hogy Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, az EU soros elnöke a múlt héten már pokolba vezető útnak minősítette Obama élénkítő programját, melynek keretében 2000 milliárd dollárt költene el.