3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Felemás napot produkáltak kedden a vezető ázsiai részvénypiacok a G20-országok ülése előtt. A héten fontos makroadatok is megjelennek, melyek azt támaszthatják alá, hogy a világgazdaság még mindig komoly bajban van. Az amerikai autógyárakról érkező csődpletykák sem tettek jót a részvényeknek Ázsiában, ugyanakkor a márciust tekintve még mindig pluszban vannak a mutatók.

Vegyesen zárták a keddi kereskedést a vezető távol-keleti részvényindexek, mivel a befektetők egy része már a G20-ülésre vár, illetve a héten megjelenő amerikai munkaerőpiaci adatokra, hogy képet kapjanak a gazdaság állapotáról. A japán tőzsde Nikkei indexe 1,5 százalékot bukott a nap végére, Hongkong és Dél-Korea viszont pluszban állt a záráskor.

A Nikkei 225 index 8109 ponton zárt Tokióban, ez 1,54 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értékénél. A hongkongi Hang Seng viszont 0,3 százalékkal erősödni tudott, a dél-koreai Kospi pedig 0,73 százalékot javított. Kicsivel hétfői értéke felett fejezte be a napot a Shanghai Composite is, mely 0,07 százalékkal kúszott feljebb.

A múlt heti komoly rally után a világ minden részvénypiacán elromlott a hangulat, ez volt hatással Ázsiára is. De ha a teljes márciust tekintjük, akkor még így is pluszban vannak az indexek, bár egyre több elemző véli úgy, hogy a néhány hetes emelkedő időszak csak annak volt köszönhető, hogy a nagy befektetési alapok bevásároltak kicsit, de a hangulat továbbra is pesszimista marad.

Az HSBC egyik ázsiai szakembere szerint részben annak volt köszönhető a kiemelkedő márciusi teljesítmény, hogy a befektetési alapok többségének a hónap végén zárul le az üzleti év, ezért még az utolsó pillanatokban el akartak érni egy kis nyereséget. Éppen ezért az utóbbi hetekben megfigyelhető volt, hogy a szakemberek mindent megtettek azért, hogy "feljebb beszéljék" a részvényárakat.

A japán gazdaságról újabb negatív hírek jelentek meg kedden: februárban a munkanélküliség 4,4 százalékra emelkedett a távol-keleti szigetországban, a háztartások pedig jelentősen visszafogták kiadásaikat ennek eredményeként. A szakemberek arra számítanak, hogy a G20-ak eheti ülésén a japán miniszterelnök újabb gazdaságélénkítő csomagot jelent majd be a tavaly elhatározott 122 milliárdos program mellett.


A G20-ülés előtt egyébként nem túl nagyok az elemzők elvárásai, a legrosszabb forgatókönyv szerint az is elképzelhető, hogy éles ellentét alakul majd ki az Egyesült Államok és Európa illetve Kína között a gazdaságélénkítés módszereiről. Ezt támasztja alá, hogy Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, az EU soros elnöke a múlt héten már pokolba vezető útnak minősítette Obama élénkítő programját, melynek keretében 2000 milliárd dollárt költene el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!