5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdasági lassulás a világ második legnagyobb exportőreként Kínát is érzékenyen érinti. Bár egyelőre nincs szó arról, hogy recesszióva csúszna a távol-keleti ország gazdasága, de komoly állami beavatkozás nélkül jövőre egy pesszimista forgatókönyv szerint 5-6 százalékra lassulhat a gazdasági növekedés, ami már komoly feszültségeket okozhat - olvasható az AXA legújabb elemzésében.

A világgazdasági lassulás a világ második legnagyobb exportőreként Kínát is érzékenyen érinti. Bár egyelőre nincs szó arról, hogy recesszióba csúszna a távol-keleti ország gazdasága, de komoly állami beavatkozás nélkül jövőre egy pesszimista forgatókönyv szerint 5-6 százalékra lassulhat a gazdasági növekedés, ami már komoly feszültségeket okozhat - olvasható az AXA legújabb elemzésében.

Az IMF egyelőre hivatalosan 7,5 százalékos GDP-bővülést vár Kínában 2009-ben, de egy negatív forgatókönyv szerint 5-6 százalékra is lassulhat az ország gazdasága. A kínai kormánynak azért is kellett ilyen gyorsan ekkorát lépnie az 586 milliárd dolláros mentőcsomaggal, mert nem engedheti meg magának, hogy az elmúlt öt év 10 százalék körüli növekedése felére mérséklődjön.

Export helyett belső fogyasztás

Az elmúlt években a kétszámjegyű gazdasági növekedés leginkább az exportra épült Kínában, a gazdaságpolitika irányítói mindent ennek rendeltek alá. A relatíve gyenge jüan is fűtötte az exportot, növelte a kereskedelmi többletet és hatalmas profitot hozott az exportőröknek. A külső makrokörnyezet romlásával a húzóágazatként működő export dinamikája az elmúlt hónapokban azonban már látványosan lassulni kezdett. - jegyzi meg elemzésében Orosz Dániel, az AXA Magyarország stratégiai tanácsadója.

A világgazdaság lassulása miatt várhatóan Kínának is növelnie kell a belső fogyasztást, ez ellensúlyozhatja a csökkenő keresletet a külső piacokon. Az utóbbi években a kínai háztartások visszafogták fogyasztásukat, a gyenge jüan miatt a kínaiak számára egyszerűen relatíve drágák voltak a nyugati importtermékek. A csökkenő fogyasztási hajlandóság mellett a kínai háztartások nagyon komoly megtakarításokat halmoztak fel.

A belső fogyasztás azért is fontos Kína számára, mert egyelőre a kiskereskedelem az egyetlen olyan makrogazdasági mutató, melynek dinamikája még nem tört meg, idén év/év alapon 22 százalékos növekedés várható ebben a mutatóban.Ha Kína további intézkedeseket, jövedelem transzfereket vagy adócsökkentéseket vezet be a fogyasztás ösztönzésére, a költekezés felpörgetése akkor is egy lassú folyamat lesz. A kieső exportot így rövid távon - a következő kritikus időszak alatt - elsősorban csak fiskális expanzióval lehet ellensúlyozni.

Megacsomag, ami nem is olyan nagy

A november elején bejelentett 586 milliárd dolláros állami csomag fontos mérföldkő a kínai gazdaság történetében, az összeg az ország tavalyi GDP-jének mintegy 20 százalékát jelenti. A csomag nagysága és összetétele azonban sok kívánnivalót hagy maga után, a legnagyobb gond, hogy továbbra is az export ösztönzésére irányul a belső fogyasztás serkentése helyett.

Ráadásul elemzők szerint a bejelentett csomag mindössze egyharmada ténylegesen új beruházás, ennek az összegnek is mindössze a negyede jön közpénzből, a többit állami vállalatok és bankok vállalják magukra. "A csomagban továbbra sem lehet látni, hogy Peking teljesen elkötelezett lenne az export helyett a fiskális beruházásokra és a hosszabb távon megoldást jelentő belső fogyasztásra épülő gazdasági modellre átállni" - olvasható az AXA elemzésében.

A cég elemzője szerint a fiskális intézkedéseket tekintve az 586 milliárdos csomag ugyan munkahelyeket teremt, de nem ösztönöz direkt fogyasztásra.

A monetáris politika is megváltozott

A távol-keleti országban a monetáris politikában is új irányvonal jelent meg: míg 2006 közepétől a kínai központi bank 8 alaklommal emelte a kamatlábat és 19 alkalommal (összesen a duplájára) növelte a bankok tartalékolási rátáját, addig idén szeptember óta már négyszer került sor kamatvágásra és csökkentették a bankok hitelezési tevékenységére kivetett korlátozásokat is.


Az AXA Framlington UK egy portfolió-menedzsere, Nigel Thomas szerint „Az Olimpia jelentőségét sok közgazdász túlzottan felnagyította, a Pekingi Játékokra való felkészülés és építkezés ténylegesen nem jelentett komoly felhajtóerőt az acélipar vagy a belső fogyasztás számára. Az a 16 milliárd dollár, amit az építkezési projektekre fordítottak csupán a 2%-át tette ki a tavalyi, kínai álló-eszközberuházásoknak".

Korai még a vételi gombra tenyerelni

A legrosszabb forgatókönyv szerint, ha Kína továbbra is tabuként kezeli az exportot, akkor akár könnyen egy külkereskedelmi háborúba keveredhet az USA-val, amellett, hogy előbb-utóbb már inkább csak készletre fog termelni. Egy kevésbé pesszimista szcenárió szerint, ha a kínai vezetés késlekedik, illetve nem elég elszántan cselekszik, a munkanélküliség már hónapokon belül elkezdheti majd feszegetni a rendszer kereteit. Mindezen kockázatokat mérlegelve még egy kis türelemmel kell lennünk, hogy azt mondhassuk, itt van már a biztos beszállási pont - zárul az AXA elemzése.

A hongkongi Hang Seng index teljesítménye az elmúlt egy évben:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!