4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Novemberben tovább nyílt az olló a forint- és a devizaadósság között, hiszen hazai fizetőeszközben újabb csúcsot döntött a tartozásunk, devizában viszont több mint három éve nem volt ilyen kevés az adósságunk. Ennek oka pedig a más korábban bevezetett gyakorlat, mely szerint a kormány forintkibocsátásokból fedezi a devizatörlesztéseket. Mfor.hu-háttér.

Egyre csak hízik a forintadósságunk

November végén 20 653,5 milliárd forint volt a központi költségvetés teljes bruttó adóssága, ez 175,6 milliárd forinttal volt alacsonyabb az október végi összegnél - derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) friss adataiból. Az adósság csökkenése teljes egészében a november eleji jelentős devizatörlesztéseknek volt köszönhető, hiszen az IMF felé is fizettünk vissza pénzt a 2008-as hitelcsomagból, illetve összesen egymilliárd eurónyi devizakötvényünk is lejárt.

A forintadósság kapcsán már az októberi adatok elemzésekor is azt írhattuk, hogy történelmi csúcsot döntött az eladósodásunk, novemberben sem állt meg a folyamat, hiszen egy hónap alatt 315 milliárd forinttal emelkedett a központi költségvetés forintban fennálló tartozása, így a hónap végén 12 285,9 milliárd forinttal tartoztunk. Ennek a legnagyobb része, 11 719,1 milliárd forint állampapírokat jelentett, amin belül a kötvények 8136,2 milliárdos összege mellett volt 2256,5 milliárd forintnyi diszkont kincstárjegy is. Októberhez képest a kötvényállomány 68,3 milliárd forinttal emelkedett, míg a kincstárjegyek állománya 200,1 milliárd forinttal hízott.

Az utóbbi hónapok egyébként veszélyes folyamatra hívják fel a figyelmet a központi költségvetés adóssága kapcsán. Június vége óta a kincstárjegyek állománya 563,1 milliárd forinttal nőtt az ÁKK adatai szerint, a kötvények állománya viszont mindössze 318,2 milliárddal hízott. Rövidebb időtávot vizsgálva még feltűnőbb a tendencia: szeptember óta 138,2 milliárd forinttal csökkent a kötvényállománya, az éven belüli kincstárjegyek összege viszont 529,4 milliárd forinttal hízott. Ezzel az a baj, hogy a jelek szerint a forintpiaci többletkibocsátás nagy része rövidtávú papírokban történik, ezekkel pedig nem oldódik meg hosszútávon az adósság finanszírozása, hiszen néhány hónap múlva meg kell újítani őket.

Devizában három éve nem volt ilyen kevés adósságunk

A devizaadósság az ÁKK adatai szerint 7967,9 milliárd forintra csökkent novemberben, ez 503,6 milliárd forinttal volt alacsonyabb az októberi összegnél, legutóbb 2009 októberében volt példa a mostaninál kevesebb devizaadósságra. A csökkenés oka, hogy november első felében több mint 400 milliárd forintnyi tartozást kellett visszafizetni egyrészt az IMF felé, másrészt pedig a magyar devizakötvénnyel rendelkező befektetők felé.

Az IMF-törlesztésnek köszönhetően a 2008-as nemzetközi hitelcsomagból még fennálló tartozásunk 192,8 milliárd forinttal esett vissza egyetlen hónap alatt, míg a devizakötvények állománya 336,8 milliárd forinttal csökkent egy hónap alatt. Ebben egyébként a törlesztések mellett a forint árfolyama is közrejátszott, hiszen a jegybanki középárfolyamok szerint novemberben nagyjából egy százalékkal erősödött a magyar fizetőeszköz az euróval szemben.

A következő jelentős devizatörlesztés egyébként 2013 első negyedévében lesz, amikor szintén a Valutaalap fog kopogtatni a 2008-ban kölcsönadott pénz egy részéért, másrészt akkor is lesz egymilliárd eurónyi kötvénylejárat. Ugyanakkor a kormány tervei szerint a jövő év első hónapjaiban közel két év után ismét devizakötvényt bocsátana ki hazánk, ami viszont növelné az adósságunkat.

A devizaadósság leépítése egyébként tudatos folyamat, hiszen a kormány már korábban is azt hangoztatta, hogy meg szeretne szabadulni az árfolyamkockázat egy részétől, ezért célszerűbb elmozdulni a forintadósság felé. Emellett szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy a forintadósság arányának növelésével a kormány tehetne egy nagy lépést az adósság esetleges elinflálása felé is, hiszen az infláció felpörgetésével fájdalommentesen építhetné le hazánk az adósságot.

A fenti folyamatot jól jelzik az elmúlt hónapok folyamatai: idén november végéig tizenegy hónap alatt a forintadósságunk 1923,7 milliárd forinttal emelkedett, míg a devizában fennálló tartozásunk 2202,5 milliárd forinttal esett vissza. Vagyis gyakorlatilag a központi költségvetés teljes bruttó adóssága mintegy 300 milliárd forinttal csökkent, viszont ezen belül jelentős volt az átrendeződés.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!