3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai kormány tegnap bejelentette, hogy a mostani pénzügyi válságot hasonló módon oldaná meg, mint a nyolcvanas évek végén kirobbant hitelválságot. Akkor a kormány egy befektetési alapon keresztül felvásárolta a bankok veszélyes kintlevőségeit.

Az amerikai tőzsdék tegnapi szárnyalásához hozzájárult, hogy a kormány minden eddiginél keményebb beavatkozásokat tervez a héten kirobbant pánik megoldására. A pénzügyminiszter megerősítette, hogy tervezik egy hasonló terv kidolgozását, mint amivel a nyolcvanas évek hitelezési válságát megoldották. Ez lényegében azt jelentené, hogy a bankok megszabadulhatnának megbízhatatlan kintlevőségeiktől, mivel egy állami alap felvásárolná azokat. A hitelválság alatt a pénzintézetek már súlyos milliárdokat írtak le veszteségként ezeknek a megbízhatatlan hiteleknek köszönhetően.

A nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek elején összesen 747 takarékpénztár ment csődbe az Egyesült Államokban, az akkori válság összes költsége azonban elenyésző volt a mostani nagyságrendekhez képest. A kormánynak akkor 124,6 milliárd dollárjába került, hogy rendbe tegye a piacot, most ennél jóval nagyobb költségekkel kell számolni. Az akkori válságnak is sokáig ható következményei voltak, komoly szerepet játszott abban, hogy az USA gazdasága a kilencvenes évek elején recesszióba süllyedt.

Méreteiben nem érdemes összehasonlítani a két válságot, azonban azt érdemes kiemelni, hogy akkor is az elégtelen szabályozás vezetett a takarékpénztárak csődjéhez. Ezek az intézmények ugyanis jóval enyhébb szabályozás alá estek, mint a bankok, a kockázatos hiteleik vezettek a tömeges csődhöz.

A megoldás akkor az volt, hogy 1989-ben a kormány létrehozta a Resolution Trust Corporation (RTC) nevű állami kintlevőség-kezelő céget, mely elsősorban kintlevőségek felvásárlásával foglalkozott. Az alap főleg ingatlanpiaci kintlevőségeket kezelt, többek között lakáshiteleket. Az amerikai kormányzat most egy hasonló konstrukción gondolkodik, hogy megszabadítsa a cégeket kockázatos hiteleiktől.

Az RTC 1989 és 1995 között működött, majd beolvadt az amerikai pénzügyi felügyeletbe. Ez alatt a hat év alatt összesen 747 kintlevőséget vásárolt fel összesen 394 milliárd dollár értékben. Az alap a takarékpénztárakkal együttműködve vásárolta fel a fizetésképtelen cégek ingatlanpiaci kintlevőségeit. Az RTC felügyelte a kintlevőségek értékesítését és a cég menedzsmentjét, cserébe a takarékpénztárak megszabadultak felelőtlenül bevállalt hiteleiktől.

Az optimista befektetők most ismét abban bíznak, hogy egy hasonló megoldással a kormány meg tudja szabadítani megbízhatatlan hiteleiktől a bankokat. Ezek a megbízhatatlan hitelek már eddig is komoly veszteségeket okoztak. Ha ezektől megszabadulnának a cégek, akkor elkerülhető lenne, hogy a Bear Stearnshez és a Lehman Brothershez hasonló sorsra jussanak.

Az elemzők azonban egyelőre figyelmeztetnek arra, hogy az ördög a részletekben rejlik, vagyis amíg nem ismerni a kormány tervét részletesen, addig veszélyes lehet a hurráoptimizmus. Ráadásul most lényegesen nagyobb összegről lenne szó, mint a nyolcvanas években, a becslések szerint még mindig több százmilliárd dollárnyi megbízhatatlan hitel lapul a bankok könyveiben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!