8954 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,67 százalékkal volt alacsonyabb a keddi értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben a kereskedés második felére 0,15 százalékot veszített, a Shanghai Composite viszont már minimális pluszban volt. 0,67 százalékkal visszaesett a dél-koreai Kospi is a zárásra, míg a tajvani piacon 0,31 százalékos volt a lecsorgás.
A kezdeti pesszimizmus után a napközbeni hangulatjavulás annak volt köszönhető, hogy az HSBC előzetes adatai szerint a szeptemberi 47,9 pontról októberre 49,1 pontra emelkedett a kínai feldolgozóipar beszerzési menedzserindexe. Ez ugyan még mindig elmarad a növekedést jelző 50 pontos értéktől, de a jelek szerint már csak kismértékű zsugorodást jeleznek előre az iparágban a szereplők.
Ugyanakkor a fentiek azt mutatják, hogy a biztató kínai adat sem volt elég a teljes pozitív fordulathoz, ennek oka pedig a keddi gyenge amerikai teljesítményben keresendő. A tengerentúli részvénypiacok komoly pofont kaptak elsősorban a vártnál gyengébb harmadik negyedéves gyorsjelentések miatt. Kedden a DuPont, a 3M és a United Technologies is a vártnál rosszabb számokat közölt.
A gyenge amerikai vállalati jelentések és az időről időre előkerülő növekedési félelmek miatt a nyersanyagszektor képtelen magához térni, a szerdai napot is ennek az iparágnak a vesszőfutása jellemezte. Ausztráliában a BHP Billiton 1,38 százalékkal esett vissza a nap végére, míg a rivális bányavállalat, a Rio Tinto majdnem egy százalékkal ért kevesebbet, mint tegnap.
Tokióban is elsősorban a nyersanyagpiacnak volt köszönhető a visszaesés: a JX Holdings például 0,45 százalékkal lett olcsóbb, míg az Inpex 2,09 százalékos esést mutatott be. Hongkongban a Cnooc olajtársaság papírjai 1,84 százalékkal értek kevesebbet, mint tegnap, míg az Aluminium Corp. of China 1,94 százalékos gyengülésben volt a nap második felében, a PetroChina pedig 2,38 százalékot bukott.
mfor.hu