A múlt héten négy egymást követő napon tudtak emelkedni a tengerentúli indexek, és sokáig úgy tűnt ez a hét is jól indul. A nap végére azonban az optimizmus tova tűnt, és korrigáltak a piacok.
A nap elején pozitívan nyitó tengerentúli indexek közül leginkább a Dow mutatott erőt a kereskedés során, két százalék körül pluszban is állt, ám a nap második felében fordulat következett be. Az eladók azt követően kezdtek dominálni, hogy az American Express közölte: februárban növekedett azoknak a száma, akik nem tudták kiegyenlíteni hitelkártya adósságukat. Ez ugyanis ismét elbizonytalanította a befektetőket az amerikai bankszektor kilátásait illetően.
Pedig a nap folyamán éppen a bankok helyzetének a javulása idézett elő optimista hangulatot a tőzsdén, miután a brit Barclays is csatlakozott azon bankok sorába, amelyek eredményességük javulására számítanak. Hasonló előrejelzést adott ki a múlt héten a Bank of America Corp, a JPMorgan és a Citigroup is.
A piacok hangulatát a Fed elnökének, Ben Bernankének az a vasárnapi nyilatkozata is javította, amely szerint a recesszió már az idén véget érhet, ha sikeres lesz a kormányzat bankmentő csomagja.
A végére a Dow szerény, 0,1 százalékos veszteséget mutatott, és 7216 ponton zárt. A 2,6 pontos veszteséget szenvedő S&P 500-as mutató is visszafogott volt, hiszen 0,35 százalékot esett, és 753 ponton zárt. Ezzel szemben komoly korrekció mutatkozott a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite indexnél: 27,48 pontos, 1,92 százalékos gyengüléssel 1404,02 ponton zárt.
Könnyen lehet, hogy a szerdai Fed ülésig inkább várakozó helyzetbe helyezkednek a befektetők, és komolyabb élénkülés a hét vége felé lesz újra. A tengerentúlon nem is elsősorban a kis eséllyel bekövetkező kamatcsökkentésre kell figyelni, hanem a jegybanki vezetők kommentárja lehet érdekes.