Az olajár zuhanása sem tudta ellensúlyozni a befektetők félelmeit a pénzügyi szektorral és a gazdaság állapotával kapcsolatban. A nap elején meglódultak a vezető indexek az olajár zuhanásának hírére, majd szép lassan adták vissza korábbi emelkedésüket. A kereskedés második felében a nyersanyag árfolyama is felfelé tartott, de így is 110 dollár alatt zárt a nap végén.
A Dow Jones ipari index a nyitás után közel 250 ponttal erősödött, majd a kereskedés végére 11 516 pontig esett vissza, ami 0,23 százalékkal (26,63 ponttal) alacsonyabb volt pénteki záróértékénél. A Standard & Poor's index 0,41 százalékkal gyengült a végére, míg a Nasdaq 0,77 százalékot bukott.
A nap első felében már az amerikai piacok nyitása előtt zuhanásnak indult az olajár, mivel a Gustav hurrikán elhagyta a Mexikói-öböl térségét, a vihar a vártnál jóval kisebb pusztítást végzett. A nagy olajcégek tegnap sorra jelentették be, hogy újraindítják a termelést a régióban, ennek köszönhetően 105,46 dollárig esett az olaj ára. A nap második felében aztán drágulni kezdett a nyersanyag, a záráskor 109,71 dollárt ért egy hordó könnyűolaj, de még ez is 5,75 dollárral alacsonyabb volt a pénteki árfolyamnál.
A nyersanyagárak csökkenése miatt az olaj- és fémipari cégek vezették a tőzsdék bukását, ráadásul a technológiai szektor is gyengén teljesített, ezt mutatja a Nasdaq index esése. Az olajár emelkedése elbizonytalanította a befektetőket, néhányan attól tartanak, hogy ugyanolyan gyorsan vissza fog pattanni az árfolyam, mint ahogy lezuhant. A Dow Jones index 30 cége közül a legnagyobbat az Alcoa bukta, az aluminiumipari cég részvényei 5,2 százalékkal lettek olcsóbbak.
A pénzügyi szektor tegnap a szokásosnál kicsivel erősebb volt, de ez sem volt elég ahhoz, hogy jelentősen felfelé mozdítsa a részvénypiacokat. A befektetők továbbra is bizonytalanok, sok a félelem azzal kapcsolatban, hogy a lakáspiaci válság és a szigorodó hitelezési feltételek további nyomást helyeznek a pénzügyi cégekre.
A koreai KDB bank vezérigazgatója tegnap megerősítette, hogy tárgyalnak arról, hogy tulajdonrészt vennének a Lehman Brothersben, egyelőre azonban nem tudtak megegyezni a vételárról. Ha megvalósulna az üzlet, akkor nem a Lehman lenne az első amerikai bank, mely részben ázsiai kézbe kerülne. A negyedik legnagyobb amerikai pénzintézet részvényei tegnap a hír hallatán 4 százalékkal erősödtek, 16,13 dolláron zártak.
A Lehman nem tudta az egész pénzügyi szektort felfelé húzni, a Merrill Lynch például 2,1 százalékkal gyengült a kereskedés végére.
Az ázsiai piacok vegyesen szerepeltek ma reggel: a japán Nikkei 225 index 0,64 százalékot javított, a hongkongi Hang Seng viszont 1,83 százalékkal visszaesett, a Shanghai Composite pedig 1,19 százalékot bukott.