3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kismértékű eséssel zártak a vezető amerikai részvényindexek annak ellenére, hogy az olaj ára jelentősen csökkent a világpiacon. A Dow 0,23 százalékot bukott a végére.

Az olajár zuhanása sem tudta ellensúlyozni a befektetők félelmeit a pénzügyi szektorral és a gazdaság állapotával kapcsolatban. A nap elején meglódultak a vezető indexek az olajár zuhanásának hírére, majd szép lassan adták vissza korábbi emelkedésüket. A kereskedés második felében a nyersanyag árfolyama is felfelé tartott, de így is 110 dollár alatt zárt a nap végén.

A Dow Jones ipari index a nyitás után közel 250 ponttal erősödött, majd a kereskedés végére 11 516 pontig esett vissza, ami 0,23 százalékkal (26,63 ponttal) alacsonyabb volt pénteki záróértékénél. A Standard & Poor's index 0,41 százalékkal gyengült a végére, míg a Nasdaq 0,77 százalékot bukott.

A nap első felében már az amerikai piacok nyitása előtt zuhanásnak indult az olajár, mivel a Gustav hurrikán elhagyta a Mexikói-öböl térségét, a vihar a vártnál jóval kisebb pusztítást végzett. A nagy olajcégek tegnap sorra jelentették be, hogy újraindítják a termelést a régióban, ennek köszönhetően 105,46 dollárig esett az olaj ára. A nap második felében aztán drágulni kezdett a nyersanyag, a záráskor 109,71 dollárt ért egy hordó könnyűolaj, de még ez is 5,75 dollárral alacsonyabb volt a pénteki árfolyamnál.

A nyersanyagárak csökkenése miatt az olaj- és fémipari cégek vezették a tőzsdék bukását, ráadásul a technológiai szektor is gyengén teljesített, ezt mutatja a Nasdaq index esése. Az olajár emelkedése elbizonytalanította a befektetőket, néhányan attól tartanak, hogy ugyanolyan gyorsan vissza fog pattanni az árfolyam, mint ahogy lezuhant. A Dow Jones index 30 cége közül a legnagyobbat az Alcoa bukta, az aluminiumipari cég részvényei 5,2 százalékkal lettek olcsóbbak.

A pénzügyi szektor tegnap a szokásosnál kicsivel erősebb volt, de ez sem volt elég ahhoz, hogy jelentősen felfelé mozdítsa a részvénypiacokat. A befektetők továbbra is bizonytalanok, sok a félelem azzal kapcsolatban, hogy a lakáspiaci válság és a szigorodó hitelezési feltételek további nyomást helyeznek a pénzügyi cégekre.

A koreai KDB bank vezérigazgatója tegnap megerősítette, hogy tárgyalnak arról, hogy tulajdonrészt vennének a Lehman Brothersben, egyelőre azonban nem tudtak megegyezni a vételárról. Ha megvalósulna az üzlet, akkor nem a Lehman lenne az első amerikai bank, mely részben ázsiai kézbe kerülne. A negyedik legnagyobb amerikai pénzintézet részvényei tegnap a hír hallatán 4 százalékkal erősödtek, 16,13 dolláron zártak.

A Lehman nem tudta az egész pénzügyi szektort felfelé húzni, a Merrill Lynch például 2,1 százalékkal gyengült a kereskedés végére.

Az ázsiai piacok vegyesen szerepeltek ma reggel: a japán Nikkei 225 index 0,64 százalékot javított, a hongkongi Hang Seng viszont 1,83 százalékkal visszaesett, a Shanghai Composite pedig 1,19 százalékot bukott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!