Az elmúlt napok pánikhangulata után tegnap is a negatív oldalon mozgott sokáig az index, majd a zárás előtt nem sokkal felhúzták, végül jelentős pluszban zárt. Megjelentek ugyanis olyan hírek, hogy Henry Paulson pénzügyminiszter egy hasonló terven dolgozik, mint amilyennel a nyolcvanas-kilencvenes évek hitelezési válságát átvészelte az amerikai gazdaság. A tervek lényege, hogy az állami beavatkozás következtében a pénzintézetek megszabadulhatnának nem megbízható hiteleiktől, melyeknek a veszteségleírások nagy részét köszönhetik.
A Dow Jones ipari index végül 11 019 ponton zárta a napot, ez 3,86 százalékkal volt magasabb, mint a szerdai záróérték. A napi minimumhoz képest 560 pontot erősödött a zárásra a mutató, melynek ez volt a legnagyobb napi erősödése 2002 októbere óta, de az egész hetet tekintve még így is mínuszban van a hétfői és a szerdai szakadás miatt. A Standard & Poor's 4,33 százalékot javított tegnap a nap végére, míg a Nasdaq index 4,78 százalékkal emelkedett.
A pozitív hangulatot az hozta meg, hogy a hírek szerint a kormány az eddiginél is komolyabb beavatkozást tervez, hogy a pénzügyi piacokat megmentse a teljes összeomlástól. Henry Paulson pénzügyminiszter állítólag egy hasonló terv kidolgozásán fáradozik, mint amilyennek a nyolcvanas-kilencvenes évek hitelezési válságát átvészelte az amerikai gazdaság. A befektetők abban bíznak, hogy a beavatkozás megnyugtathatja a piacokat, segíthet a cégeknek abban, hogy megszabaduljanak megbízhatatlan hiteleiktől, így elkerülhetőek lennének a Bear Stearnshoz és a Lehman Brothershez hasonló csődök.
Az elemzők egyelőre nem osztják teljesen a hurráhangulatot, mivel szerintük az egész terv sikere a részleteken fog múlni, azokról pedig még nem sokat tudni. Szerintük a tegnapi meglódulás annak volt köszönhető, hogy a medve piacok - mint a mostani - nagyon érzékenyek a hírekre, ezért a mostani bejelentésre is a kelleténél hevesebben reagáltak.
A kormány tervei azért is fontosak, mert több szenátor és kongresszusi képviselő is jelezte, hogy a törvényhozás tehetetlen a válság ügyében. A közelgő választások miatt már csak egy hétig ülésezik a kongresszus, ez alatt nem valószínű, hogy el tudnak fogadni bármilyen jelentős intézkedést a bankok megmentése érdekében.
A pénzügyminiszter csütörtök este megerősítette, hogy a kormány tárgyal a bankok megmentéséről, ez további 1,9 százalékkal mozdította feljebb a Dow Jones futures indexet.
Tegnap már napközben is érkeztek megnyugtató hírek: a világ hat vezető jegybankja még reggel bejelentette, hogy 180 milliárd dollárt pumpál a piacra, hogy a likviditás növelésével kihúzza a bajból a bankokat. A pénzt kedvezményes hitelek keretében kaphatják meg a pénzintézetek különböző futamidőre. A Fed ezek után még további 55 milliárd dollárnyi aukciót nyitott meg.
Mindezek mellett a lehetséges bankfelvásárlások mozgatták a piacot. A pletykák szerint a Washington Mutual bizonyos részlegeire több vevőjelölt is van, de a céghez közelálló források szerint a Morgan Stanley sem sokáig marad független, ugyanis már tervezi, hogy egyesül a Wachvoiával. A híreknek köszönhetően a Morgan Stanley árfolyama 80 százalékkal ugrott meg a nap végére.
A befektetők az utóbbi napokban kevésbé figyelnek az olajárra, ezért az sem volt különösebb hatással a piacra, hogy tegnap a kereskedés elején ismét 100 dollár fölé emelkedett a nyersanyag ára. A szakemberek szerint a részvénypiacok bizonytalansága miatt egyre több befektető viszi nyersanyagba a pénzét, ennek köszönhető a drágulás.
Ázsia vezető indexei is követték Amerikát ma reggel, komoly erősödéssel zártak. A japán Nikkei 225 index 3,76 százalékot javított a nap végére, a hongkongi Hang Seng 6,5 százalékkal lódult meg, míg a Shanghai Composite 9,46 százalékkal repült feljebb.