4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Három helyezettünk van kis magyar gazdaságunk irányítóitól.

1. helyezett Varga Mihály

Elképzelhető olyan helyzet, hogy 2012 elején az ország biztonságos finanszírozásához arra lesz szükség, hogy az állam értékesítse a nemrégiben szerzett Mol-pakettjének egy részét - mondta Varga Mihály..."Nem szabad a kormányzati gondolkodásból kizárni, hogy a kormány ennek a részvénycsomagnak akár egy részét értékesíti, akár fokozatos értékesítésbe kezd, hiszen nem látjuk előre, hogy mi fog történni a devizafinanszírozásban vagy a devizapiacokon" - fogalmazott Varga Mihály.

Natehát: Majd ha jövőre bajban leszünk és nem tudunk máshogy forrást bevonni, akkor kényszerűségből el fogjuk adni a Mol csomag egy részét. Brilliáns gondolat. A baj csak az, hogyha nem fogunk tudni könnyedén forrást bevonni, akkor nem csak a kötvénypiacunk lesz bajban, hanem a részvénypiac sem lesz a helyzet magaslatán. Ha baj lesz, akkor nem 23000-n hanem 13000-n fogjuk eladni a Mol-t. Szuper.

Magyarul a Mol-t valószínűleg csak akkor tudjuk jó áron eladni, ha makroszinten, finanszírozásban jól fogunk állni, tehát a bevételre nem is lenne szükség. Ha ebből kellene pénzt kicsiholni, akkor szinte biztos, hogy az csak rossz áron sikerülhet. (mfor.hu szerk.: a témában lásd még: A veszteség után ki fog bíróság elé állni, mint a nemzet megrontója? című szubjektív írást!)

2. helyezett: Borbély László

"Borbély: a nyugati adósságválság is segíti a jó magyar aukciókat".

A pozitív gondolkodás ereje hatalmas, nézzük mindennek a jó oldalát! Talán ha teljesen összeomlana az EU, akkor tudnánk csak igazán jól kötvényeket kibocsátani. Értem persze a mögöttes érvelést, hogy akik eddig spanyol meg portugál állampapírt vettek, azok átjönnek inkább magyart venni, de szerintem ez nagyon rövidtávú és gyenge hatás. Sokkal erősebb, hogyha tovább zajlik a periféria válsága, akkor bizony szinte tuti, hogy a mi finanszírozási költségünk is megugrik, hiszen egyáltalán nem állunk a helyzet magaslatán. Úgyhogy szerintem a nyugati adósságválság nekünk egyáltalán nem jó. Jobb segítséget is el tudok képzelni: normális, kiszámítható állami gazdaságpolitika, és nemzetközi tőkepiaci nyugalom például.

Szerencsére azonban:"Nemcsak a magán-nyugdíjpénztári vagyonnal csökkenhet idén az államadósság, hanem a szigorú költségvetési politika is 1-1,5 százalékponttal mérsékli a GDP-arányos államadósságot - jelezte ma reggel a Kossuth Rádió műsorában Borbély László András". Ezt a nagy szigorúságot még nem nagyon vettem észre. Annyira szigorú a költségvetési politikánk, hogy a nyugdíjpénztári pénzek nélkül a hiány jóval nagyobb lenne mint tavaly. Magyarországon jelenleg nem megszorító, hanem expanzív a költségvetési politika. Ha ilyen a megszorítás, milyen lesz a lazaság???

3. helyezett, de különdíjas: Selmeczi Gabriella

Habár tény, hogy a magánpénztári rendszer borzasztóan drágán működött az első 10 évben (és sokmilliárd profithoz juttatta érdemtelenül a vagyonkezelőket), ám pont mire értelme kezdett lenni (jelentősen csökkenő költségek, normális részvény és kockázatos eszközarány, stb.) az állam lehúzatta a rolót. Ilyen döntést nyilván lehet hozni, pláne 2/3-dal, hiszen azzal mindent lehet, de így megindokolni, az erősen populista, és komoly csúsztatás:

"Selmeczi Gabriella bejelentette, hogy a visszalépő tagok átlagosan 76.030 forint kifizetést kapnak, amiben van a tagdíj-kiegészítés is. A 3.020.778 tb rendszerbe visszalépő tagból 2.450.960 ember kap reálhozamot, 569.818 volt tag azonban nemcsak kifizetésre nem számíthat, hanem sokaknak még csökkent is a befizetésük értéke....Tehát mondhatjuk azt, hogy 569.818 fő reálhozamát eltőzsdézték - jelentette ki Selmeczi Gabriella"

Ezt jól mutatja az újságírói kérdésre adott válasz is:

"Arra az újságírói felvetésre, hogy négyszer annyian kapnak reálhozamot, mint ahányan nem, azt válaszolta: azt, akinek a befizetése eltűnik, és most nem részesül reálhozamban, nem vigasztalja, hogy a szomszédja kapott reálhozamot. A kérdést így feltenni nem helyes - jelentette ki."

Nyilván. A kérdést úgy kell feltenni, hogy azt a választ adhassuk, amit szeretnénk. Én is ezt próbálom a gyerekeimmel, de a nagyobbik már átlát a szitán. 8 éves :)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!