4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben Brüsszelben éppen a kontinens problémáit igyekeznek megoldani, a világ tőzsdéin intenzív zuhanás indult be szerda délután. A pesszimizmus a magyar piacot sem hagyta érintetlenül, a BUX index több mint 3 százalékot esett, az euróért pedig már 302 forintnál is többet kell fizetni a bankközi devizapiacon. Mfor.hu-háttér.

A forint és a tőzsde azonnal megérezte a rossz hangulatot

Hirtelen fordult negatívra a hangulat szerda délután, az amerikai tőzsdék nyitását követően "jöttek elő" az eladók és kerültek túlsúlyba. A romló hangulatot azonnal megérezte a tőzsde és a forint, de a nemzetközi részvénypiacokon is zuhanás indult be. Ráadásul számunkra még "rátett egy lapáttal" Matolcsy György nyilatkozata, mely szerint reális lehetőség hazánk leminősítése, a hírre azonnal eladói nyomás alá került a forint.

Délután 302 felett is járt az euró jegyzése, a részvénypiac zárása után pedig 301,55 forintot kellett adni a közös devizáért, ami majdnem másfél százalékkal volt magasabb a tegnapinál. A dollárral szemben 218,08-ig esett a forint, míg a svájci frank 246,72-es árfolyama 1,25 százalékos forintgyengülésnek felelt meg keddhez képest.

A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe délután 17 364 ponton zárt, ami 2,66 százalékkal volt alacsonyabb a tegnapi záróértéknél. A forgalom elmaradt az átlagostól, alig 12 milliárd forint volt. A vezető részvények közül a Mol szenvedte meg legjobban a napot, az olajcég papírjaiért 16 805 forintot adtak a záráskor, ami 4,52 százalékkal volt alacsonyabb a tegnapi záróárfolyamnál. Az OTP eközben 3,4 százalékot bukott, 3439 forinton zárt, viszont a Magyar Telekom 523 forintos árfolyama hat forinttal magasabb volt a keddinél. A gyógyszergyártók közül a Richter 1,9 százalékot, az Egis pedig 0,53 százalékot veszített értékéből.

A vezető nemzetközi részvénypiacokon is az eladók kerültek túlsúlyba délután: nem sokkal a zárás előtt a londoni FTSE 0,2 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, míg a frankfurti DAX 1,2 százalékos mínuszba esett. Régiónkban a varsói WIG 20 0,23 százalékos lecsorgást mutatott a nap második felében. A Wall Streeten sem sokáig tartott a pozitív hangulat, az első pár óra után a Dow már csak 0,1 százalékos pluszban volt, a S&P pedig 0,26 százalékos gyengülést mutatott.

Kudarcra készül a piac?

A nap első felében óvatos optimizmus uralkodott a piacokon a sorsdöntő EU-csúcs előtt, délután azonban kőként zuhantak az indexek. A jelek szerint a befektetők arra számítanak, hogy a mai csúcstalálkozón sem születik áttörés a még nyitott kérdéseket illetően, vagyis nem tudnak megállapodni a németek és a franciák a legfontosabb ügyekben. Az előzetes várakozások szerint elsősorban az Európai Pénzügyi és Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítésére és az európai bankok feltőkésítésére számít a piac a csúcstalálkozó után. Emellett végleges megoldással kellene előállni a szabályozott görög csődöt illetően, hiszen előzetesen a jövő heti G20-találkozóig adtak időt maguknak a politikusok.

A vasárnap kezdődött uniós tanácskozásról kiszivárgott hírek szerint a bankok feltőkésítésével és a görög kötvények veszteségleírásával kapcsolatban lenne leginkább szükség megegyezésre. Franciaország ugyanis az EFSF-ből juttatna pénzt a bankoknak, míg a német álláspont szerint elsősorban a tagállamoknak és a piacnak kellene finanszírozni a feltőkésítést. A görög veszteségleírással kapcsolatban eddig 40-70 százalék közötti számok jelentek meg a sajtóban, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azonban már korábban közölte, hogy nem támogatja tovább a görög hitelprogramot, ha a többi hitelező nem nyeli le legalább az 50 százalékos veszteséget.

A piaci reakciók azt mutatják, hogy egyrészt izgulnak a befektetők a csúcs eredményét illetően, másrészt nincsenek túl komoly várakozások, sokan attól tartanak, hogy ma is csalódást okoznak az európai politikusok. Pedig délután egy pozitív hír is megjelent az európai helyzetről: a német Bundestag támogatta az EFSF kibővítését, a szavazást követően Angela Merkel kancellár azonnal Brüsszelbe utazott a tárgyalásokra. Azonban a jelek szerint ez sem hatotta meg a befektetőket.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!