3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jókora eséssel zártak hétfőn reggel a vezető ázsiai részvénypiacok, miután pénteken nyilvánosságra hozták, hogy az amerikai gazdaság az utóbbi negyed század legnagyobb esését produkálta 2008 negyedik negyedévében. A tokiói tőzsde vezető indexe közel 4 százalékot veszített értékéből, de a többi vezető mutató sem úszta meg kevesebbel.

Európában és Amerikában már pénteken lefelé indultak a részvénypiacok, miután közölték, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye a tavalyi negyedik negyedévben 6,2 százalékkal esett vissza. Ez lényegesen nagyobb volt a 3,8 százalékos első becslésénél, de még az 5,3 százalékos elemzői konszenzusnál is. Hétfőn reggel Ázsiában is jelentős eséssel reagáltak a vezető indexek, mivel a befektetők arra következtettek, hogy a korábban vártnál később fog csak magához térni az amerikai gazdaság.

A japán Nikkei 225 index 3,81 százalékos zuhanás után 7280 ponton zárta a hét első kereskedési napját, de a többi vezető mutató sem teljesített sokkal jobban. A hongkongi Hang Seng 3,26 százalékkal esett vissza, míg a dél-koreai Kospi index 4,16 százalékot bukott a nap végére. A vezető mutatók közül a Shanghai Composite járt a legjobban, mivel csak minimális mértékben veszített péntekhez képest.

Az amerikai gazdaság 6,2 százalékos zuhanása a legrosszabb adat 1982 óta, lényeges elmaradt az elemzői várakozásoktól. Jórészt ezzel volt magyarázható, hogy ilyen rosszul indult a hét a Távol-Keleten. Az adatból a szakemberek arra következtettek, hogy az amerikai gazdaság a korábban vártnál később fog magához térni, a bankokkal kapcsolatos félelmek pedig csak súlyosbították a helyzetet. Egyre komolyabbak a félelmek arra vonatkozóan, hogy a világ nagy pénzintézeteinek újabb friss tőkére lesz szükségük, hogy fedezzék veszteségeiket.

Az amerikai Citigroup bankóriás pénteken fogadta el az amerikai kormány mentőövét, ezzel a vállalat jelentős része állami kézbe került. Az HSBC hétfőn közli negyedéves eredményeit, az elemzők szerint ezzel egyidőben azt is bejelentik, hogy 12 milliárd fontnyi friss tőke bevonására van szükség. Ráadásul az AIG biztosítótársaság is újabb állami segítségre fog szorulni a hírek szerint.


Ázsiában hétfőn reggel a pénzügyi szektor részvényei voltak a legnagyobb vesztesek. A japán Mitsubishi UFJ több mint 5 százalékkal lett olcsóbb a nap végére, míg az HSBC kereskedését felfüggesztették Hongkongban a hétfőn megjelenő eredmények előtt.

Ráadásul a gyengülésnek a jelek szerint még nincs vége: az amerikai határidős indexek reggel további esést mutattak. A Dow esetében 1,21 százalékos visszaesés jöhet a nyitáskor, míg a S&P 1,4 százalékos mínuszban nyithat a reggeli állás szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!