3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyot zuhantak ma délután a világ tőzsdéi miután az amerikai pénzügyi szektorból további negatív hírek érkeztek, ráadásul az olaj ára is ismét emelkedett.

Hetek óta sorozatosan érkeztek a rossz hírek a pénzügyi cégek háza tájáról, ez ma tetőzött a Merrill Lynch profitfigyelmeztetésével. A tegnapi esés után ma ismét drágult az olaj az amerikai tőzsdenyitás után, ez tovább erősítette a pesszimista hangulatot.

A Merrill Lynch állt a mai pletykák középpontjában, a hírek szerint a bank saját magára vonatkozóan is profitfigyelmeztetést adott ki, de ezt a szóvivő nem kívánta kommentálni. A vállalt részvényei rövid idő alatt 5,8 százalékot buktak a nyitást követően.

A piaci pletykák még csütörtökön kezdődtek, amikor a Citigroup további veszteségleírásokat vetített elő a második negyedévre, a Washington Mutual 1200 ember elbocsátását jelentette be, míg a Moody's leminősítette a két legnagyobb kötvénykibocsátót. A Moody's elemzői az Abac és az MBIA leminősítése mellett további besorolás-rontásokat is kilártásba helyeztek.

A pénzügyi szektor hírek mellett az olaj árának emelkedése növelte a befektetők negatív hangulatát. Délutánra közel 4 dollárral emelkedett a nyersanyag árfolyama a tegnapi majdnem 5 dolláros csökkenés után, 135,82 dollárba került egy hordó olaj a New York-i árutőzsdén. A hétvégén Szaúd-Arábiában tanácskoznak a világ vezető olajhatalmai, az ülés előtt ma még jelentősen emelkedhet az olaj ára Amerikában.

A vezető amaerikai mutatók jelentős zuhanással kezdtek: a Dow például több mint 170 pontos mínusszal nyitotta a napot. Délután egy kicsit megnyugodni látszottak a tengerentúli piacok, a Dow Jones index bő 1 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, a Standard & Poor's hasonló mértékben esett vissza, a Nasdaq pedig 1,67 százalékot bukott.

A jelentős nyugat-európai indexek szintén délután szedték össze jelentős esésüket az Amerikából érkező hírek hatására, szinte mindegyik komoly index 2 százalék körül bukott.

A többieknél is rosszabbul járt a BUX index, mely majdnem 4 százalékkal gyengült a kereskedés végére. Minden vezető részvény nagyot zuhant, különösen jelentős volt a Mol 5,7 százalékos esése. Az olajpapírokra 6700 forinton is érkezett ajánlat nem sokkal a zárás előtt. Egyelőre csak találgatások vannak arra nézve, mi okozhatta a komoly visszaesést délután, egyesek az úgynevezett Robin Hood-adó tervére tippelnek, mely a kormány tervei szerint elsősorban az energiacégek profitját érintené negatívan.

Szinte minden papír eladói nyomás alatt volt ma a Budapesti Értéktőzsdén, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat mellett a forint erősödése sem tett jót sok részvénynek, a gyógyszerpapírok például ennek köszönhetően zuhantak nagyot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!