Hetek óta sorozatosan érkeztek a rossz hírek a pénzügyi cégek háza tájáról, ez ma tetőzött a Merrill Lynch profitfigyelmeztetésével. A tegnapi esés után ma ismét drágult az olaj az amerikai tőzsdenyitás után, ez tovább erősítette a pesszimista hangulatot.
A Merrill Lynch állt a mai pletykák középpontjában, a hírek szerint a bank saját magára vonatkozóan is profitfigyelmeztetést adott ki, de ezt a szóvivő nem kívánta kommentálni. A vállalt részvényei rövid idő alatt 5,8 százalékot buktak a nyitást követően.
A piaci pletykák még csütörtökön kezdődtek, amikor a Citigroup további veszteségleírásokat vetített elő a második negyedévre, a Washington Mutual 1200 ember elbocsátását jelentette be, míg a Moody's leminősítette a két legnagyobb kötvénykibocsátót. A Moody's elemzői az Abac és az MBIA leminősítése mellett további besorolás-rontásokat is kilártásba helyeztek.
A pénzügyi szektor hírek mellett az olaj árának emelkedése növelte a befektetők negatív hangulatát. Délutánra közel 4 dollárral emelkedett a nyersanyag árfolyama a tegnapi majdnem 5 dolláros csökkenés után, 135,82 dollárba került egy hordó olaj a New York-i árutőzsdén. A hétvégén Szaúd-Arábiában tanácskoznak a világ vezető olajhatalmai, az ülés előtt ma még jelentősen emelkedhet az olaj ára Amerikában.
A vezető amaerikai mutatók jelentős zuhanással kezdtek: a Dow például több mint 170 pontos mínusszal nyitotta a napot. Délután egy kicsit megnyugodni látszottak a tengerentúli piacok, a Dow Jones index bő 1 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, a Standard & Poor's hasonló mértékben esett vissza, a Nasdaq pedig 1,67 százalékot bukott.
A jelentős nyugat-európai indexek szintén délután szedték össze jelentős esésüket az Amerikából érkező hírek hatására, szinte mindegyik komoly index 2 százalék körül bukott.
A többieknél is rosszabbul járt a BUX index, mely majdnem 4 százalékkal gyengült a kereskedés végére. Minden vezető részvény nagyot zuhant, különösen jelentős volt a Mol 5,7 százalékos esése. Az olajpapírokra 6700 forinton is érkezett ajánlat nem sokkal a zárás előtt. Egyelőre csak találgatások vannak arra nézve, mi okozhatta a komoly visszaesést délután, egyesek az úgynevezett Robin Hood-adó tervére tippelnek, mely a kormány tervei szerint elsősorban az energiacégek profitját érintené negatívan.
Szinte minden papír eladói nyomás alatt volt ma a Budapesti Értéktőzsdén, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat mellett a forint erősödése sem tett jót sok részvénynek, a gyógyszerpapírok például ennek köszönhetően zuhantak nagyot.