A Raiffeisen Bank szakemberei úgy vélik, egy új adópolitikai irányvonal kezd kirajzolódni Magyarországon, bár hivatalosan megerősített információ még nincs - utalnak mindezzel a pénteken felröppent új adó, a telefon- és internetadó hírére.
“Az irányvonal, amit vélünk felfedezni ezen új adók mögött pedig a következő: az ideiglenes, kevés gazdasági szereplőt nagyon jelentősen leterhelő adókat felválthatják a széles bázisra kivetett, de az egyedi adózónak alacsony terhelést jelentő adók” – olvasható a bank heti elemzésében. Ebben a vonalban az első a pénzügyi tranzakciós adó (amit még mindig nem erősítettek meg hivatalosan), ami a bankadó (egy részét) váltaná a hírek szerint. És a mostani adóötlet is ilyesmi lenne: minden vezetékes és mobiltelefonálás, valamint internet forgalom után kéne adózni. Ezt hozzárendelhetjük a jövőre kivezetni tervezett telekommunikációs vállalatokat érintő különadóhoz. Részleteket ezúttal sem ismerni, mire, mikor és mekkora adót vetnének ki, illetve mi lenne a kivétel (mindig van kivétel). De az feltűnő, hogy a sok információ között egyetlen egy dologról nincsen szó, mégpedig, hogy ezek az új adók ideiglenesek lennének. Mindenesetre a tendenciából kiindulva nem lepődnének meg a szakemberek, ha jövő héten már az a hír foglalkoztatna mindenkit, hogy jön egy minden energiafogyasztásra kivetett "környezet-terhelési adó" az energiaszektor különadója helyett. A hipermarketek válságadójára még nincs ötletük, de a kormányzat kreativitásában nem kételkednek e téren.
Az előttünk lévő héten azért van olyan makrogazdasági hír is, ami bizonyos, hogy bekövetkezik, igaz, nem is az adópolitikát érintik. Kedden az MNB ülésezik, és ezúttal sem fognak változtatni az alapkamaton a Raiffeisen szakembereinek előrejelzése szerint. A kockázati profil az elmúlt egy hónap során enyhén romlott inkább, míg az inflációs adatok túlzottan volatilisek az elmúlt időszakban ahhoz, hogy a márciusi csökkenés befolyásolja a tanácsot. Emellett megjelenik az első olyan kiskereskedelmi adat, melyben látszódhatnak az idei jövedelem-változás hatásai (februárban már a januári fizetésből költünk). A piacokat pedig vélhetően leginkább a hét első felében sorra kerülő Orbán-Barroso találkozó fogja leginkább befolyásolni.
Négy hét után ismét emelkedett a BUX
Négyhétnyi csökkenés után sikerült emelkedni a BUX indexnek heti szinten. A forgalom, ami a negyedéves átlagnak megfelelő volt, nőtt az előző héthez képest – mindez már alátámasztja a fordulatot a szakemberek szerint. Ehhez hasonlóan a Mol szintén négyheti csökkenés után fordult. Sőt, forgalma elérte a negyedéves átlagát, amire legutoljára február közepén volt példa. Persze akkor kétszer akkora volt még az átlag.
Az OTP forgalom immár harmadik hete növekszik, de a negyedéves átlagot még így sem érte el Azonban itt is sikerült négy hét folyamatos esés után erősödni. A 3500 forint felett zárás még várat magára, de szerencsére a 3300 forintnál található támaszok jó szolgálatot tettek. A részvény pillanatnyilag a november végétől megindult emelkedés 50 százalékos visszatesztelésénél tart. A Magyar Telekom a pénteki bejelentés miatt esett le 50 hetes mozgó átlagig (533). A kormány az előző héten megszellőztetett pénzügyi tranzakciós adó mellett immár a telekommunikációt és az internetezést is adóztatni kívánja. A hírre a telekommunikációs cég 3,1 százalékkal esett. Annak ellenére, hogy még pontosan nem lehet tudni, milyen formában és mértékben kerül kivetésre, az egyelőre még nem erősített adónem, az elemzők máris felülvizsgálták céláraikat.
A jövő hét nagyon sok jelentős gazdasági adatot fog hozni, ami az amerikai gyorsjelentési szezonnal együtt volatilissé teheti a kereskedést. Így, az amúgy is gyenge lábakon álló hazai piac könnyen lejjebb eshet – válik a Raiffeisen szakemberei
A spanyol téma foglalkoztatja a piacokat
Ezen a héten sem omlott össze Európa, még a spanyol kötvényaukciók is jobban sikerültek, mint amire a piac számított. Igaz, a kibocsátott hozamok magasabbak voltak az egy hónappal ezelőtt jellemzőnél (legutóbb ilyen lejáratú kötvényeket akkor adott el a spanyol adósság-kezelő), de a kereslet erőteljes volt, és így még többet is bocsátottak ki a tervezettnél. Mindazonáltal egyértelműen a spanyol téma maradt a fókuszban, és határozta meg a piacok teljesítményét. Ez annak is betudható, hogy kevés lényeges adatpublikáció jelent meg az elmúlt napokban.
A német áprilisi konjunktúra indikátorok emelhetőek egyedül ki, mind a ZEW, mind az Ifo felülmúlta a várakozásokat (mindkét esetben csökkenés helyett emelkedett az index). A kérdés, hogy az üzenetet a jövő heti PMI-k megerősítik-e. Ez esetben az egyszeri márciusi megbicsaklás ellenére kijelenthető lenne, hogy a német gazdaság ellenállóbb, és az év eleji zsugorodásból már kifelé tart. A várakozások óvatosabbak ennél, és inkább csak enyhe javulást áraznak.
A szakemberek szerint annak ellenére, hogy a héten új elnöke lett az SNB-nek, a svájci monetáris politika nem fog változni, hiszen az árfolyamgát egyelőre hatékony és olcsó intézkedés a jegybanknak, és a svájci deflációs folyamatok sem adnak táptalajt semmilyen szigorításnak - legyen az kamatváltoztatás, vagy a frank erősödésének engedése.
mfor.hu