2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre inkább a 70-es évekre kezd hasonlítani a világgazdaság képe. Persze nem tökéletes a hasonlóság, de azért vannak érdekességek.

Miközben kiderült, hogy a fiskális stimulusok kifutása utána a növekedés mind USA-ban, mind Európában elillanni látszik (és a megszorítások még el sem kezdődtek!!!), a részvénypiacok összeomlottak, a jegybankok pedig hanyatt-homlok igyekeznek egymást túllicitálni a monetáris lazítással - persze ez utóbbiban is lehetnek még érdekes fokozatok, de már az eddigiek alapján is biztosak lehetünk benne, hogy 0% kamat lesz ameddig csak kell, és ha szükséges végtelenített műszakra kapcsolnak a pénznyomdák. 

Talán nem meglepő módon az árupiacokon fennmaradt a hosszabb távú emelkedő trend - ezek nagyon erősek maradtak az összeomló részvénypiacokhoz képest. Az arany és az ezüst "természetes" módon megy, de a réz és olaj valamint a soft-commodityk is jelentős többséggel az emelkedő 200 napos mozgóátlag felett maradtak vagy annak környékén időznek/onnan pattannak. 

Ez a vállalatok számára nagyon rossz jel: miközben input áraik emelkednek, a gyenge fogyasztói kereslet miatt ők maguk árakat nem tudnak emelni, tehát árrésük jelentősen csökkenhet: "rossz infláció" zajlik a gazdaságban (a pénznyomtatás tehát hatásos, de a hatása erősen negatív, fogyasztói infláció nem nagyon lesz belőle, de a cégeket sikerül agyoncsapni). Az elemzői várakozásokban a gazdaságok lassulása és ez a negatív profitmargin kilátás* még mindig nincs beárazva, a medvepiac részvényföldön még hosszú hónapokig is eltarthat. Természetesen a nagy shortolást valószínűleg nem most kell elkezdeni, amikor az előző mélypont környékét tesztelik a részvényindexek (kisebb momentummal), de továbbra is valószínűnek tűnik, hogy a világgazdaság és vele a magyar gazdaság középtávú kilátásai nem túl jók - és ezzel eléggé enyhén fogalmaztam.

*az emelkedő, és többnyire átháríthatatlan inputáremelkedés mellett a várható adóemelések is csökkenteni fogják a profitokat a fejlett világban, valamint a gazdaságok lassulása is negatívan hat rájuk: gyakorlatilag minden irányból a profitcsökkenés látszik a következő 1-2 év során. A jelenlegi EPS előrejelzések így teljesen haszontalanok az értékeltségi szintek megítélésére, egy csomó cég profitja egyszerűen el fog tűnni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!