"Simor András kiengedte a leértékelődés szellemét a palackból, és egyelőre kérdéses, sikerül-e megállítania az utóbbi napokban kezdődött meredek forintgyengülést" - idézi a Bloomberg Ulrich Leuchtmannt, a Commerzban elemzőjét. A szakember szerint az MNB elnöke megnyilatkozásaival veszélyezteti az IMF-hitel sikerességét.
Elsősorban a Magyar Nemzeti Bankot teszi felelőssé a Commerzbank elemzője azért, mert a forint az utóbbi öt nap legnagyobb vesztese lett a devizapiacon 4,5 százalékos gyengülésével. Kedden már rekordszint közelébe esett a magyar deviza árfolyama, rövid időre a 285-ös szintet is átlépte az euró ára.
"A gyors egymásutánban végrehajtott kamatcsökkentések, és a jegybank a piacot magára hagyó (laissez faire) gazdaságpolitikája vezettek a forint leértékelődéséhez" - véli Ulrich Leuchtmann.
Az MNB még tavaly októberben emelte meg 3 százalékkal az alapkamatot, hogy megvédje a forintot a spekulánsok támadásaitól, azóta azonban háromszor vágott 50 bázispontot a rátából, így most 10 százalékon áll az - emlékeztet a Bloomberg cikke. Ráadásul a Commerzbank elemzője szerint komoly hibát követett el Simor András jegybankelnök akkor, amikor január 6-án azt nyilatkozta, hogy egy esetleges 286-os euróárfolyam esetén sem lennének veszélyben a jegybank inflációs céljai.
Leuchtmann szerint az utóbbi hónapok kamatcsökkentései és a jegybank elnökének kommentárja ellentétben áll azzal az ígérettel, amit az MNB az IMF-nek tett ősszel, akkor ugyanis arról volt szó, hogy a nemzeti bank éberen fog őrködni a forint felett. "Simor engedte ki a forintgyengülés szellemét a palackból, és egyelőre kérdés, hogy képes lesz-e megállítani a gyengülést" - vélekedik a Commerzbank szakembere. Szerinte a hónap elején megjelent Simor-kommentár egy az októberihez hasonló leértékelődést idézhet elő, ezzel pedig a jegybank veszélyezteti az IMF-mentőcsomag sikerességét.