5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB a vártnak megfelelően nem módosított sem az irányadó alapkamaton, mely most 0,9 százalékon áll, sem a jelenleg érvényben lévő nem konvencionális monetáris keretrendszeren. Már az MNB januári kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvéből is az volt kiolvasható, hogy a Monetáris Tanács tagjai szoros figyelemmel követik a külső folyamatokat, de a jegybank megítélése szerint egyelőre nincs szükség a keretrendszer módosítására - írja az Equilor az elemzésében.

A külföldi hozamkörnyezetet tekintve az MNB számára van még játéktér, hisz az Európai Központi Bank legutóbbi kamatdöntő üléséről kiadott jegyzőkönyv szerint a döntéshozók úgy gondolják, hogy egyelőre korai lenne változtatni a kommunikáción. Az európai eszközvásárlási program szeptember végéig van érvényben, havi 30 milliárd eurós keretösszeggel. Az általános piaci várakozás alapján októbertől kivezethetik a programot, de ezt követően hosszú ideig 0 százalék maradna az alapkamat.

Ezzel szemben a Fed várhatóan március 21-i ülésén kamatot emel. A február eleji ülés után megjelent közleményben az amerikai döntéshozók utalnak az infláció várható emelkedésére. A munkaerőpiaci folyamatok továbbra is kedvezőek, folytatódhat a pozitív trend, ugyanakkor a gazdasági növekedés üteme továbbra is mérsékelt. Nem világos még, hogy az idei évben összesen 2-3 vagy 4 ilyen lépés várható, az ezzel kapcsolatos bizonytalanság a magyar jegybank kommunikációjában is érezhető.

Az Equlior szakembereinek véleménye szerint jelenleg a jegybanki politikában nem csak az inflációs várakozások alacsony szintjének fenntartása a cél, hanem az MNB a külső hozamkörnyezet változása miatti magyar kötvénypiaci mozgásokat is figyelemmel kíséri és szükség esetén újabb nem konvencionális eszközökkel be is avatkozhat. Bár az elmondások szerint az új monetáris politikai eszközökkel a hazai hosszú hozamok nemzetközi hozamokhoz viszonyított relatív pozícióját kívánja befolyásolni a Monetáris Tanács, a jegybanki szakértők is elismerték, hogy "A jegybanki kommunikáció és a bejelentett lépések összességében hatékonyan járultak hozzá a hazai hosszú kötvényfelárak csökkenéséhez."

Forrás: Bloomberg, Equilor
Forrás: Bloomberg, Equilor

A márciusi ülésre tartogathatja tehát a muníciót a jegybank, nem csak a külföldi események miatt, hanem azért is, mivel az akkor megjelenő Inflációs Jelentés új jegybanki előrejelzései világosabb képet festhetnek 2018-ról. 

Az inflációs várakozások világszerte mérsékeltek, ez – az importált infláció – az egyik legfontosabb tényező, amelyet egyelőre kiegyensúlyoz az olajár emelkedéséből származó hatás. A belső folyamatokat illetően 2017-ben Magyarországon a maginfláció az MNB előrejelzésnél alacsonyabban alakult, jól látható, hogy a feszes munkaerőpiaci helyzet és a magasabb bérek sem emelték a szolgáltatószektor, sem a tartós fogyasztási cikkek árait. 2018 nagy kérdése, hogy ez a helyzet megváltozik-e, ekkor a vártnál korábban is elérhetjük az árstabilitásnak megfelelő, MNB által kitűzött 3 százalékos értéket.

Forrás: Bloomberg, Equilor
Forrás: Bloomberg, Equilor

A márciusi ülésen valószínűleg már a januárban bevezett intézkedések első hatásait is értékeli a jegybank. Ez az időhorizont már elég hosszúnak bizonyulhat ahhoz, hogy az első kilengésektől eltekintve látszódjon, milyen hosszabb távú hatást lehet elérni a hosszabb lejáratú hozamok esetében, illetve hogy a hozamgörbe alakja hogyan módosul a feltétel nélküli kamatcsere-eszköz hatására. A hozamgörbe meredekségének csökkentése az MNB céljai szerint elősegíti az éven túl rögzített kamatozású hitelek arányának növekedését, hozzájárulva a pénzügyi stabilitás javulásához. Amíg a forint árfolyama stabilan alakul, az MNB által januárban felvázolt új monetáris pálya, "bebetonozott alapkamattal", laposan tartott hozamgörbével és csökkenő devizatartalékokkal lehetőséget teremt a gyakorlati átállásra az aktív oldalra, annak adminisztratív bejelentése nélkül is.

Az MNB jelenlegi monetáris politikája alapvetően forintgyengítő, de a stabil fundamentumok (folyó fizetési és külkereskedelmi többlet, csökkenő adósságpálya, javuló hitelminősítői megítélés) ellensúlyozzák a hatást. Emiatt hosszabb távon továbbra sem várunk érdemi elmozdulást, az év egészében a 303-318-as sávban mozoghat a jegyzés, majd részben a változó európai monetáris politikának köszönhetően, az év második felében gyengülhet nagyobb mértékben a forint, melynek során akár a 320-as szint megérintése is elképzelhető. 

Forrás: Bloomberg, Equilor
Forrás: Bloomberg, Equilor

A rövid távú technikai kép továbbra is érdekes, hiszen a januári kamatdöntő ülés óta tovább gyengült a forint az euróval szemben. A 312,5 forintnál húzódó ellenállás szignifikáns áttörésével belátható közelségbe került a legutóbb tavaly decemberben látott 315 forintos szint. Ennek ellenére némi megtorpanás jöhet az emelkedésben, mivel a technikai indikátorok közül az RSI a forint túladottságát jelzi, ez pedig kisebb korrekció mellett szól. Ez esetben a korábban ellenállásként szolgáló 312,5 forint jelenthet támaszt, majd új lendületet véve ismét célba vehetné a deviza a 315 forint közeli szinteket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!