Március óta látványosan külön utakon jár az olaj árfolyama a részvénypiacokhoz képest, amire jó ideje nem volt példa. "Az olajpiaci árfolyam-emelkedés leginkább a keresleti oldaltól függ, hiszen a kitermelés jelentős részét az OPEC szinten tartja. Jelenleg a világgazdaság növekedése a nyersanyagpiacokat támogatja, így a fokozódó kereslet áremelő hatása érvényesül az olaj világpiaci árában. Ezt támasztja alá az is, hogy az új amerikai kitermelési csúcs ellenére a tengerentúli készletadatok közel 5 éves mélypontra zuhantak. A fogyasztás felfutását tehát nem tudja követni a kitermelés, ami egyértelműen felfelé hajtja az árakat" – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
A mérleg serpenyőjének másik oldalán Donald Trump esetleges kereskedelmi háborúja áll, mivel a Kína és Amerika közötti csatározás komoly lyukat üthet a világgazdasági növekedés pajzsán. Ennek hatása már egyértelműen látszik a részvénypiaci árakon, miközben a jegybankok egyre inkább lekapcsolják a "likviditási lélegeztető gépet". "Az olaj piacán látott folyamatok jelenleg a vételi oldalt – és ezzel az áremelkedést – támogatják, ugyanakkor az amerikai készletek esetleges emelkedése, vagy a geopolitikai kockázatok csökkenése újra 60 dollár irányába fordíthatná vissza az árfolyamot. Egy ilyen forgatókönyv bekövetkezése miatt a befektetők egyelőre nem rohamozták meg a nyersanyagpiacot, de idén új értelmet nyerhet a fekete arany elnevezés, és a jelenlegi környezetben aranyat érhet egy olajpiaci befektetés" – hangsúlyozta ki a befektetési szakember.
A szakértők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra is, hogy ilyen spekulatív befektetésre akkor érdemes vállalkozni, ha van részvénypiaci érdekeltsége, és legalább 3-5 éves időtávú befektetésben gondolkodik. Továbbá, ha megtakarításait diverzifikálni szeretné egy befektető.