3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a részvénypiacok jócskán próbára teszik a befektetők idegeit, az olaj árfolyama külön utakon jár. Ennek oka, hogy a világgazdasági bővülés érett szakaszba lépett, ami fokozza a nyersanyagok – így az olaj – iránti keresletet is, vélik a K&H befektetési szakemberei.

Március óta látványosan külön utakon jár az olaj árfolyama a részvénypiacokhoz képest, amire jó ideje nem volt példa. "Az olajpiaci árfolyam-emelkedés leginkább a keresleti oldaltól függ, hiszen a kitermelés jelentős részét az OPEC szinten tartja. Jelenleg a világgazdaság növekedése a nyersanyagpiacokat támogatja, így a fokozódó kereslet áremelő hatása érvényesül az olaj világpiaci árában. Ezt támasztja alá az is, hogy az új amerikai kitermelési csúcs ellenére a tengerentúli készletadatok közel 5 éves mélypontra zuhantak. A fogyasztás felfutását tehát nem tudja követni a kitermelés, ami egyértelműen felfelé hajtja az árakat" – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

A gazdasági növekedés áremelő hatását fokozhatja, hogy több fronton is fokozódnak a geopolitika kockázatok. Egyfelől Donald Trump előhozakodott Irán újbóli szankcionálásának gondolatával, ami negatívan érinthetné az ország napi 3,8 millió hordós kitermelését. Másfelől az amerikai-szíriai-orosz háromszög egyre komolyabban fenyegetőzik rakétatámadásokkal. Oroszország Szíria pártját fogja, amire válaszul Donald Trump szankciókkal sújtott több nagy orosz vállalatot, ez pedig komoly hatással bírt az orosz tőzsdére és a rubel árfolyamára is. Szaúd-Arábia egyelőre csendben szemléli a fejleményeket, hiszen számára egy 80 dolláros olajár gyógyítaná a sebeket a költségvetésben tátongó lyukon.

A mérleg serpenyőjének másik oldalán Donald Trump esetleges kereskedelmi háborúja áll, mivel a Kína és Amerika közötti csatározás komoly lyukat üthet a világgazdasági növekedés pajzsán. Ennek hatása már egyértelműen látszik a részvénypiaci árakon, miközben a jegybankok egyre inkább lekapcsolják a "likviditási lélegeztető gépet". "Az olaj piacán látott folyamatok jelenleg a vételi oldalt – és ezzel az áremelkedést – támogatják, ugyanakkor az amerikai készletek esetleges emelkedése, vagy a geopolitikai kockázatok csökkenése újra 60 dollár irányába fordíthatná vissza az árfolyamot. Egy ilyen forgatókönyv bekövetkezése miatt a befektetők egyelőre nem rohamozták meg a nyersanyagpiacot, de idén új értelmet nyerhet a fekete arany elnevezés, és a jelenlegi környezetben aranyat érhet egy olajpiaci befektetés" – hangsúlyozta ki a befektetési szakember.

A szakértők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra is, hogy ilyen spekulatív befektetésre akkor érdemes vállalkozni, ha van részvénypiaci érdekeltsége, és legalább 3-5 éves időtávú befektetésben gondolkodik. Továbbá, ha megtakarításait diverzifikálni szeretné egy befektető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!