Nagy esemény volt ma reggel a forintnál, sohasem került még 337,03 forintba az euró. Az eddigi csúcs 336,50 körül volt. Persze már egy-két hete ostromolta a 336-ot az árfolyam, így várható volt, hogy előbb-utóbb áttöri.
Az Erste Befektetési Zrt. stratégája, Miró József reggel a TrendFM-nek azt mondta, az euró/forint árfolyamban egy csésze alakzat látszik formálódni, így könnyen lehetséges, hogy 343-ig elmegy az árfolyam. Egyébként a jelenség régiós, a lengyel zloty, a cseh korona és a román lej is gyengült, de kisebb mértékben. Az Equilor is 340-et emleget
A szakember célzott arra, hogy ebben a kamatszintek különbözősége – a többinél alacsonyabb magyar alapkamat, szuperlaza hazai monetáris politika – is szerepet játszhat.
Euró/forint egy évre (Tradingview.com) |
“Új történelmi csúcsra emelkedett a forint árfolyama, a következő potenciális megállót el is érte, mely a 161,8 százalékos Fibo-szint 336,77-nél” – írta az Equilor Befektetési Zrt. Elemzése. “Amennyiben a későbbiekben ezt is átlépi, akár az emelkedő trendcsatorna felső trendvonalának tesztelése is reális lehet, 340 felett” – tették hozzá.
Hogy jutottunk ide? Mi lehet az oka?
Az euró/forint több éves stagnálás, pontosabban inkább sávban való ingadozás után először 2018 nyarán érte el a 330-as szintet. Idén szeptember végén pedig 336,50 körül tetőzött. Az utóbbi mintegy két hétben már voltak jelei, hogy új rekord következik, az árfolyam többször megközelítette a 336-ot.
A közgazdászok általában két tényezőt hoznak fel magyarázatként: Az egyik, hogy az MNB a világon az egyik leglazább jegybank. Alacsony kamatokkal és más eszközökkel is hozzájárul a gyenge forinthoz (relatíve magas infláció mellett). A másik a gyakran ideges, bizonytalan külföldi tőkepiaci környezet, a feltörekvő piacokkal kapcsolatos óvatosság.
Olvassa el ezt is: Nincs jó híre a CIB-nek: még gyengébb lehet a forint
Az euró forintban, lejben, zlotyban, cseh koronában egy évre (Tradingview.com) |
Csökken Magyarország súlya
Ma zárásban jön az MSCI feltörekvő piaci részvényindexének átsúlyozása az Erste Befektetési Zrt. szerint. A kínai index súlya 1,6 százalékponttal növekszik, s ezzel összességében 4,1 százalékra emelkedik. Ez a brókercég szerint negatív a többi feltörekvő piacra, de a hatás relatíve kicsi.
“Hasonló lépést láthattunk az MSCI részéről augusztusban, hiszen akkor Kína és Szaúd-Arábia összesen 2,1 százalékponttal növekedett az indexben. Akkor az augusztus végi átsúlyozásnál 1-2 százalékkal esett a BUX index, amelyben a nemzetközi hangulat kisebb, s az MSCI átsúlyozás valószínűleg nagyobb szerepet kapott” – írta a brókercég. Úgy vélik, hasonló, limitált negatív hatás most is lehet.
Kifújhat az OTP-emelkedés?
A Budapesti Értéktőzsde a hétfői rekor után kedden korrigál, az index egy százalék körüli mínuszban van. Miközben az európai indexek stagnálnak.
Ennek egyik magyarázata lehet, hogy a KBC Equitas tegnapi, ügyfeleknek szóló elemzésében az OTP ára már igen közel volt az elemzői ajánlások 14 320 forintos átlagához (konszenzus). A Richternél is nagyon hasonló volt a helyzet. A Mol árfolyama még 17, a Telekomé 19 százalékos felértékelődési potenciált rejtett hétfőn az elemzői célárak alapján.