3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Annál nincsen rosszabb, ha nincs erős verseny, ez a gazdaságra, a politikára és a sportra is igaz - fogalmazott egy interjúban.

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója az Indexnek adott interjút, ebből emeljük ki az érdekesebb részeket.

Csányi Sándor
Csányi Sándor

  • A bank felkészül egy esetleges válságra, a bankelnök nem hiszi, hogy lenne olyan pénzintézet a világon, amelyik a 90 napon túl nem teljesítő hitelekre akkora tartalékot képzett volna, mint az OTP.
  • A befektetési stratégiáról elmondta, hogy Szlovénia iránt is érdeklődnek, Koszovóba és Macedóniába Albánián keresztül "mennének be. Bosznia viszont nem szerepel a tervekben, mert túl tagolt állam, három kis ország él egymás mellett, bonyolult és költséges lenne ott piacra lépni.
  • Nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bankkal, hogy Magyarországon drága lenne a bankolás. Szerinte azokban az országokban, ahol az OTP jelen van, a marzsok Magyarországon a második legalacsonyabbak. Felemlegette a szektort terhelő tételeket, mint a bankadó, a szanálási hozzájárulás. Szlovákiában, Lengyelországban vagy Csehországban 2,5-3,5-szer akkora az átlagos jelzáloghitel, mint Magyarországon, a fix költségei pedig nagyjából ugyanakkorák - tette hozzá.
  • Nem számít arra, hogy a legfrissebb bírósági ítéletek újabb fordulatot hoznának a devizahiteles ügyben. Mint mondta: "ahogy engem a jogászaink tájékoztattak, az újabb európai bírósági ítéletek nem mondanak ellent a Kúria korábbi álláspontjának. Az az alapvető kérdés, hogy az ügyfelek kaptak-e megfelelő tájékoztatást az árfolyamkockázatról, vagy sem. Mi korrekt tájékoztatást adtunk, sőt mindenkit próbáltunk rábeszélni a forinthitelre, és csak ha az ügyfél nem tágított, akkor adtunk devizahitelt." Az ilyen hitelek elterjedésével kapcsolatos felelősségről pedig azt mondta, hogy az OTP mindig igyekezett a forinthitelre rábeszélni az ügyfeleket, és csak a piaci verseny miatt szálltak be végül a devizahitelezésbe.
  • Más témában elmondta, hogy jó a viszonya Mészáros Lőrinccel, az OTP több Mészáros-érdekeltséget is finanszíroz. Az nem érdekli, hogy melyikük hányadik helyen áll az aktuális vagyonlistán.
  • A bankpiaci átalakulásokról a Budapest Bank értékesítésének fényében azt mondta, hogy nem tart az újonnan alakuló formációtól, miközben még nem tudja, hogy kié lesz a Budapest Bank.  "Annál nincsen rosszabb, ha nincs erős verseny, ez a gazdaságra, a politikára és a sportra is igaz. Ha nincs verseny, a jó is rosszabbul teljesít" - fogalmazott, amit érthetünk egyfajta üzenetnek is a bankokon kívüli világ számára.
  • Hasonlóan messzebbre mutató gondolta volt az interjúban az OTP vezetésére alkalmas személy leírásakor, hogy "olyan ember kell, aki nem akarja elhitetni magával és másokkal, hogy ő tévedhetetlen, vagy, hogy ő mindenre alkalmas. Ha valaki azt gondolja, hogy neki nincs szüksége kontrollra, abból nagy baj lehet."

 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!