3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tavalyi, rekordmértékű forgalom után idén is erős év jöhet a magyarországi faktoringpiacon, annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány hatásai ezt a területet is hátrányosan érintik – vélik a CIB Bank szakértői. A vevőkövetelések finanszírozásának hazai piacán dobogós helyen szereplő bank várakozásai szerint a kis- és középvállalkozások oldalán is nőhet a kereslet a szolgáltatás iránt.

A CIB Bank várakozásai szerint a tavalyi, stabilan kétszámjegyű forgalombővülés után idén is jó év jöhet a magyarországi faktoringpiacon, miközben mérséklődhet az elmúlt időszakra jellemző nagyvállalati dominancia, azaz a kisebb cégek egyre növekvő ütemben jelennek meg ügyfélként a faktoring-szolgáltatóknál. A Magyar Faktoring Szövetségnek a napokban közzétett adatai szerint a magyarországi faktorált forgalom 13 százalékkal, történelmi csúcsra emelkedett 2020-ban, és elérte a 3226 milliárd forintot, ami a koronavírus-járvány, és az abból eredő gazdasági visszaesés közepette igen figyelemre méltó teljesítmény. 

A faktoringpiacon hagyományosan meghatározó szerepet játszó CIB Bank is sikerrel őrizte elért pozícióit: a 6,6 százalékos, forgalom alapján mért piaci részesedésével változatlanul a harmadik legjelentősebb szereplő Magyarországon, miközben a szerződések száma is 8 százalékkal növekedett - olvasható a hitelintézet lapunkhoz eljuttatott közleményében.

A válságban különösen jól jöhet. Fotó: depositphotos
A válságban különösen jól jöhet. Fotó: depositphotos

„A faktoringpiacot több szempontból is hátrányosan érintette a majdnem pontosan egy éve tartó koronavírus-járvány. A tavaly márciusban bevezetett hiteltörlesztési moratórium megnövelte a szabad pénzeszközök mennyiségét a vállalatoknál, ezt támasztja alá a betétállományok számottevő emelkedése is. Ennek következtében sok cég a korábbinál jóval kisebb mértékben használta ki a rendelkezésére álló faktoringkereteket” – hívta fel a figyelmet Deme Géza, a CIB Bank faktoring üzletágának vezetője. A koronavírus-járvány nyomán a gyártási kapacitások kihasználtsága és kereskedelmi forgalom is csökkent, és megjelentek az ügyfelek számára kedvező, és hitelgaranciával támogatott pénzügyi termékek is, ami a faktoringforgalom növekedési lehetőségeit, ha ideiglenesen is, de beszűkíti – véli az üzletágvezető.

A CIB Bank ugyanakkor arra számít, hogy a koronavírus-járvány enyhülésével, a gazdaság újraépülésével a faktoring szerepe újra felértékelődik, ugyanis nagyban hozzájárul a vállalkozások kiszámítható pénzügyi működéséhez, és a vevői kockázatok kezelésénél vonzó alternatívát jelent a klasszikus banki hitelekkel szemben. A hiteltörlesztési moratóriumnak az év közepén várható megszűnését követően pedig ismét jobban ráirányulhat a figyelem ezekre a szolgáltatásokra a kis- és középvállalkozások körében is.

Deme Géza közölte: „A CIB Bank és anyavállalata, az Intesa Sanpaolo egy csoporton belüli együttműködés kialakításán dolgozik, amely a vevői kockázatok átvállalásával segíti az ügyfélkörhöz tartozó nemzetközi beszállítói láncok tagjait. Az együttműködés első lépcsőben máris egyedülállóan előnyös lehetőséget biztosít az Olaszországból importáló magyar cégek számára, és ez a lehetőség a későbbiekben az egyes leánybankok és az anyavállalat közötti viszonylatban tovább bővül.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!