4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az éves előirányzathoz képest időarányosan kifejezetten jól áll a költségvetés, de a hiány egy hónap alatt megduplázódott.

Októberben az államháztartás központi alrendszerének hiánya 271,8 milliárd forint volt, az év első tíz hónapját 575,4 milliárd forintos hiánnyal zárta, ami az éves előirányzat 57,6 százalékának felel meg - erősítette meg csütörtökön kiadott részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

Az év első tíz hónapjában a központi költségvetés hiánya 534,3 milliárd forintot tett ki, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 121,9 milliárd forintos deficittel zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok 80,8 milliárd forintos többletet értek el. Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere idén október végéig 17 416,7 milliárd forint bevételre tett szert, ami 1744,4 milliárd forinttal, 11,1 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában volt. A kiadások 641,8 milliárd forinttal, 3,7 százalékkal 17 992,1 milliárd forintra nőttek.

Az általános forgalmi adóból az éves előirányzat 88,4 százaléka, személyi jövedelemadóból 83,9 százaléka, szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból 81,4 százaléka, míg a jövedéki adóból 84,9 százaléka teljesült október végéig - közölte a Pénzügyminisztérium.

Jól áll a költségvetés a Pénzügyminisztérium szerint (Fotó: Bánkuti András)
Jól áll a költségvetés a Pénzügyminisztérium szerint (Fotó: Bánkuti András)

Az év első tíz hónapjában az általános forgalmi adóból 3792,1 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 550,9 milliárd forinttal haladta meg. A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az év első tíz hónapjában 1981,7 milliárd forint volt, 191,8 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. A jövedéki adóból származó bevétel az év első tíz hónapjában 968,5 milliárd forintot tett ki, 56,8 milliárd forinttal nőtt. A szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból az éves előirányzat 81,3 százaléka teljesült. A 4399,8 milliárd forint teljes összeg 394,7 milliárd forinttal, 9,9 százalékkal nagyobb a tavalyinál.

Október végéig összesen 933,0 milliárd forint uniós bevételt könyvelhetett el a nemzeti büdzsé, miközben már 1239,5 milliárd forintot értek el a kedvezményezetteknek járó támogatások. Ezzel egy időben jelentős hazai forrás szolgál többek között a közút- és vasúthálózat megújítására, a Modern Városok Program és Modern Falu Program fejlesztéseire, valamint a nagyvállalatok hatékonyabb termelését és munkahelyteremtését célzó beruházásokra.

Júliustól igényelhető a Családvédelmi akcióterv első négy eleme, valamint már hatályos a Gazdaságvédelmi akcióterv számos intézkedése is. A gazdaság jó teljesítménye pedig lehetővé teszi, hogy a kormány idén novemberben ismét nyugdíjprémiumot fizethessen - idézte fel a jelentés. A kamatbevételek és kiadások egyenlegeként adódó 658,5 milliárd forint összegű nettó kiadás 71,6 milliárd forinttal lett kevesebb az előző év azonos időszakához képest.

A költségvetés forintadóssága október végéig 1051,1 milliárd forinttal nőtt, és 23 847,1 milliárd forintot tett ki, a forintrészarány elérte a teljes államadósság 81,5 százalékát, a tavaly decemberi 79,5 százalékkal szemben.

Idén október végén a lakossági állampapírok állománya 8 804,0 milliárd forintot tett ki, ami 1288,3 milliárd forint növekedés az első tíz hónapban. A növekedést elsősorban a lakossági finanszírozás arányának és futamidejének további növelése érdekében júniusban bevezetett 5 éves futamidejű lakossági államkötvény, a Magyar Állampapír Plusz értékesítése eredményezte.

A Pénzügyminisztérium véleménye szerint a reálgazdasági folyamatok mellett az első tíz havi hiány is előrevetíti, hogy az év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható, elérhető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!