5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Csányi Sándor által irányított hitelintézet előbb több mint a felére szállította a kizárólagos tulajdonában lévő PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. jegyzett tőkéjét, majd kis híján ugyanerre a szintre visszaemeli. Utánanéztünk, mi lehet ennek az oka.

Első ránézésre érthetetlen tőkemozgásokat jelentett be a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. a cégközlönyben, „Alaptőke-leszállítás” címmel. Eszerint a társaság százszázalékos tulajdonosa, az OTP Bank 2021. június 7-én arról döntött, hogy a PortfoLion Zrt. alaptőkéjét 39,5 millió forintról több mint a felére, mintegy 17,5 millióra leszállítja. Ezzel egyidejűleg pedig a cég tőke- és eredménytartalékát is lejjebb viszi, összességében 2 milliárd forinttal.

Házon belül marad. Fotó: MTI
Házon belül marad. Fotó: MTI

A közlönyben megjelent indoklás szerint az alaptőke leszállítására tőkekivonás céljából került sor. A művelet eredményeként összesen 2 milliárd 63 millió forinttal lett gazdagabb a tulajdonos OTP. Ez az az összeg, amelyet a PortfoLion a tulajdonosa pénzbeli hozzájárulásaként tartott nyilván, ezt adta most vissza a leányvállalat a Csányi Sándor által vezetett hitelintézetnek. 

Ezzel azonban még nincs vége a történetnek, mivel a hivatalos tájékoztatás úgy folytatódik, hogy az alaptőke leszállítását követően az alaptőkét a tartalékok terhére felemelik, közel 21 millió forinttal, amely következtében a PortfoLion alaptőkéje 38,5 millióra növekszik. Ez kereken 1 millióval alacsonyabb annál a szintnél, mint ahonnan az egész manőver elindult. Abban nincs változás, hogy a részvények egyedüli tulajdonosa az OTP lesz, amiből tehát az következik, hogy ő hajtja végre az alaptőke-emelést is.

Megkérdeztük az OTP-t, hogy miért szállította le először a PortfoLion alaptőkéjét, majd emelte azt csaknem ugyanannyival, s mi a terve a céggel? „Az említett tranzakció célja csupán technikai jellegű, célja a tőkestruktúra optimalizálása. A megjelent hír egy időközi állapotnak tekinthető, a PortfoLion tőkéje külön lépésben, hasonló mértékben megemelésre is kerül hamarosan. Az Alapkezelő tulajdonosi struktúrája, működése, alapjaiban kezelt vagyona mind változatlan” – szól a válasz.

A tőkestruktúra optimalizálása alatt arra lehet gondolni, hogy a Portfolion jegyzett tőkéjéhez képest aránytalanul megnőtt a saját tőkéje. Míg utóbbi 2017-ben még 205 millió forintot tett ki, addig 2019-ben már 3,7 milliárdot, s ez 2020-ban további 100 millióval – a PortfoLion által elért adózott nyereség összegével –, immár 3,8 milliárd fölé emelkedett. 

A két tőkeelem között meglévő szokatlanul nagy eltérést szűkítette az OTP azzal, hogy a PortfoLion tőke- és eredménytartalékában 2020 végén összesen lévő közel 3,7 milliárdból valamivel több mint 2 milliárdot magához vett. Ami azt jelenti, hogy a saját tőke még így is testes maradt, több mint 1,7 milliárdra rúg.

Csakhogy a PortfoLion 2020-as beszámolójának kiegészítő mellékletében arra a közlésre bukkantunk, miszerint a PortfoLion leányvállalata, a Portfolion Digital Kft. a tulajdonában levő OTP eBIZ Kft. 100 százalékos üzletrészét – a 2018 decemberében létesített – eladási jog gyakorlásával tavaly szeptember végén értékesítette az OTP Banknak, 2 milliárd 63 millió forintos értékben. Márpedig ez az összeg hajszálra megegyezik azzal, amelyet az OTP kivont a PortfoLionnak. Ebből arra lehet következtetni, a lapunk megkeresésére adott válaszban említett „tőkestruktúra-optimalizálás” lényege az lehetett, hogy az OTP a PortfoLionból kivett összegből vásárolta ki az egyik leányát a másiktól – még ha a két műveletre egymástól jókora időbeli eltéréssel is került sor. Magyarul, most csak visszapótolta a tavaly szeptemberben kiadott vételár összegét, bár az is lehet, hogy halasztott fizetésre került sor. A. tulajdonosváltást egyébként a cégbíróság 2021. február 17-én bejegyezte. 

A budapesti székhelyű PortfoLion korai fázisú startupokat és érett vállalkozásokat egyaránt lefedő kockázati és magántőke-befektető, amely 2010-ben kezdte meg működését. Honlapja szerint jelenleg 6 közép- és kelet-európai országban összesen 31 cégben van részesedése, öt általa kezelt kockázati alapon keresztül, összesen 400 millió euró (jelenlegi árfolyamon mintegy 143 milliárd forint) értékben.

A PortfoLion az idén már két sikeres nemzetközi exitet hajtott végre – azaz szállt ki valamelyik befektetéséből. A második ilyen exitről épp a napokban adott hírt a társaság. Eszerint a Svájci Posta kommunikációs szolgáltatásokért felelős üzletága szerzett többségi tulajdont a titkosított, felhőalapú fájlmegosztó és kollaborációs szolgáltatást kínáló, ugyancsak svájci székhelyű, de magyar alapítású Tresoritban. A 2011-ben elindult Tresorit 2012-ben hajtotta végre az első körös tőkebevonást, akkor nagyságrendileg 1,7 millió dollárt fektetett a cégbe az Euroventures, illetve 9 angyalbefektető – olvasható a PortfoLion lapunkhoz eljuttatott közleményében. A Tresorit több körben vont be kockázati tőkét, a legnagyobb befektetési körét 2018-ban zárta: ekkor 11,5 millió euróhoz jutott a PortfoLion és a 3TS Capital Partners fémjelezte szindikátustól. 

A Tresorit rendszeresen szerepel a Financial Times 1000 leggyorsabban növekvő európai vállalati listáján, jelenleg több mint tízezer vállalati ügyfelet szolgál ki, valamint többszázezer egyéni ügyfélnek nyújt szolgáltatást. Budapesten, Zürichben és Münchenben is rendelkezik irodával, árbevétele tavaly 8,2 millió euró, 2019-ben 6,5 millió euró volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!