3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, a magyar fizetőeszköz helyzete stabilizálódni tudott, kedden a nap első felében többnyire a 320-as szint alatt volt az árfolyam. Pedig a nemzetközi hangulat nem a legjobb, a török líra például ismét zuhanórepülésre váltott.

Hétfőn tovább zuhant a török líra árfolyama, és kedden sem tudott javítani a deviza miután Törökország válaszlépéseket foganatosított múlt heti amerikai szankciókra reagálva. Recep Tayyip Erdogan török elnök szombaton elrendelte Jeff Sessions amerikai igazságügyi és Ryan Zinke belügyminiszter törökországi javainak befagyasztását. A két ország közötti feszültség egy amerikai protestáns lelkipásztor, Andrew Brunson törökországi fogva tartása miatt fokozódott. Brunsont kémkedéssel és terrorizmussal vádolják. Washington szerda este szankciókkal sújtotta a török igazságügyi és a belügyminisztert az ügyben játszott feltételezett szerepük miatt. Ankara rögvest bosszút esküdött, és nyomatékosította: nem adja meg magát a fenyegetéseknek.

Érdekesség, hogy a líra jelenleg sokkal gyengébben áll, mint júniusban, amikor az elnökválasztás előtt pánikszerű eladások jellemezték a devizát. A következő időszakban a török-amerikai viszony alakulása fontos lehet, amely kapcsán pozitívum, egy török küldöttség többnapos tárgyalásra Washingtonba utazik. Az eredményes megbeszélések hatásra korrigálhat a líra árfolyama, a szakértők szerint azonban a gazdaság fundamentumai továbbra is aggodalomra adhatnak okot, így nyomás alatt maradhat a török deviza. Kérdéses az is, miként kezeli a török jegybank a helyzetet, következő kamatdöntő ülés szeptember 13-án lesz, de elképzelhető, hogy korábban rákényszerülnek egy újabb kamatemelésre.

A jelenlegi török helyzet ellenére a magyar fizetőeszköz kifejezetten stabilnak mutatkozik. Pedig június elején a török líra zuhanásával indokolta több szakértő, hogy a korábbi 305-315-ös sávból kilépett a forint. Akkor a negatív nemzetközi hangulat miatt jelentős gyengülést szenvedett el a forint, most viszont elég stabilnak tűnik a helyzete a 320-as szint körül. A délelőtt folyamán célba vette az euróval szemben a 319-et is, ám onnan kissé visszagyengült.

A magyar gazdaság stabilnak tűnő fundamentumai, így a masszívan pozitív külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg mindenképpen erős támaszt jelentenek a forint számára. Az sem mellékes, hogy hosszú idő után jó esély van arra, hogy a nemzetközi hitelminősítők javítsák hazánk besorolását. A legfontosabb szervezetek előre közölt ütemezése szerint az S&P augusztus 17-re, a Fitch augusztus 31-re, míg a Moody's november 23-ra ütemezte a hazai adósságbesorolás idei utolsó felülvizsgálatát. A várható kedvezőbb osztályzatokat a piac egyébként a maga módján már megadta, hiszen ezt tükörözik a hitelkockázati, CDS-felárak is. A pénzügyi válság során 600 bázispont fölé emelkedő 5 éves CDS-felár mára töredékére, 85 bázispontra csökkent. Az MNB alelnöke, Nagy Márton hétfőn nyilatkozott az MTI-nek, ennek során a vezető optimista volt, szerinte most már lépni fognak a hitelminősítők és javul a magyar államadósság besorolása.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!