8p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Több százmillió forintról, az önkormányzatot megillető kötbér háromnegyedéről mondott le Zugló  annak reményében, hogy végre meginduljon az építkezés a Bosnyák tér mögötti egykori Mundo-területen. De azóta se történt semmi.

Nagyon nem tetszik nekem ez a szerződés. Olyan a látszata, mintha a képviselőtestület úgy táncolna, ahogy a beruházó fütyül – berzenkedett Barta János, a zuglói önkormányzat pénzügyi és költségvetési bizottságának LMP-s elnöke tavaly júliusban a Mundo-beruházást birtokló cég tulajdonosváltásához kapcsolódó előterjesztés tárgyalásakor. Úgy vélte, nincs valódi építői szándék mögötte, csupán az ingatlanspekuláció folytatódik tovább.

Fotó: Szalai Anna/mfor.hu
Fotó: Szalai Anna/mfor.hu

Félelmei beigazolódni látszanak. A területet ott jártunkkor elborította a gaz, a tanuszoda medencéje romokban, a kerítés düledezik. A hajdani szabadidőközpontból semmi se maradt. Korábban futók még be-bemásztak a területre, de ma már erre se használják. Több mint tíz éve fekszik parlagon Zugló egyik központi területének számító 8 hektáros terület a Bosnyák tér mögött.

Lakásokat építenének

A lengyel ECHO Investment SA – amely időközben amerikai tulajdonba került – 2006-ban vásárolta meg a Bosnyák tér mögötti három külön helyrajzi számon szereplő ingatlant, hogy ott kereskedelmi és közösségi funkciókat is ellátó városközpontot hozzon létre. Majd sok évi huzavona után tavaly úgy döntött, hogy eladja a beruházást lebonyolító Mundo Kft-t és vele a projektet a BAYER Construct Építőipari és Szolgáltató Zrt-nek. Az üzlethez a kerület hozzájárulását is meg kellett szerezniük.

Furcsa módon  a BAYER nem ígért, hanem inkább kért a megállapodásért cserébe. Karácsony Gergely polgármesternek küldött levelükben kikötötték, hogy a megállapodás fejében az önkormányzat mondjon le minden korábbi követeléséről beleértve a kötbért és egyéb jogcímeket, illetve tegye lehetővé, hogy a terület 15 százalékán lakásokat építhessenek. Ennek fejében peren kívüli egyezség keretében 150 millió forint megfizetését vállalták.

Karácsony Gergely polgármester akkor  „józan kompromisszumnak” nevezte a megállapodást, mondván nem érdekük olyan dolgokat megpróbálni lenyomni a beruházó torkán, ami meghiúsítja a beruházást. A kerületvezető úgy vélte: „végre reális lehetőség van arra, hogy 12 év után valami történjen Zugló legfontosabb területén” és elfogadásra ajánlotta a javaslatot. Meg is szavazták. Akárcsak 12 évvel korábbi elődje előterjesztését.

A Fidesz és az SZDSZ – az akkori tagok közül többen ma is tagjai a testületnek – egyhangúlag fogadták el 2006-ban a Mundo ingatlanfejlesztő cég ajánlatát. A több épületből álló városközpont látványtervével azután vadul elkezdett mindenki kampányolni – emlékeztet Várnai László független önkormányzati képviselő. – A bökkenő csak az volt, hogy a beruházót semmi se kötelezte arra, hogy betartsa, amit ígért.

A pénzt felélték, létesítmény nincs

A cég hamarosan módosította is az elképzeléseit és egy Duna Plázánál is nagyobb bevásárlóközpont építését jelentette be a 2-szer 1 sávos utakkal határolt területre, azt remélve, hogy hamarosan metrómegálló épül a Bosnyák téren. A Tarlós István-féle új városvezetés azonban lefújta a 4-es metró továbbépítését, viszont megépült az Aréna, bővült az Árkád, majd beköszöntöttek a válság évei. Így aligha meglepő, hogy az időközben szintén tulajdonost váltó cég a projekt eladása mellett döntött.

Várnai szerint a zuglóiak csak veszítettek az ügyön. Semmit se kaptak a lebontott szabadidőközpont és tanuszoda helyett, holott utóbbit nem sokkal előtte újította fel az önkormányzat. Az akkori kerületvezetés új létesítményeket ígért a helyieknek, a tanuszodának már meg is volt a telke a Füredi úti lakótelepen.

Csakhogy az ingatlanért 2006-ban kapott 4 milliárd forintot gyorsan felélte az önkormányzat. A 120 ezres kerületnek így ma nincs saját tanuszodája, de még egy olyan rendezvényközpontja se, ahol egy kerületi gimnázium szalagavatót tudna rendezni – sorolja Várnai László.

A régi Mundo-szerződésben ráadásul voltak bizonyos megkötések. A cégvásárlással pedig a projekttel kapcsolatos összes jog és kötelezettség átszállt az új tulajdonosra.

Fotó: Szalai Anna/mfor.hu
Fotó: Szalai Anna/mfor.hu

A beruházás elmaradása miatt a korábbi befektető az önkormányzatnak csaknem 600 millió forint késedelmi kötbérrel tartozott, amelyet az eladás folyamán az ECHO SA és magyar leánya, az Echo Kft. is vitatott. A polgármester szerint a kötbért csak peres úton lehetett volna megszerezni, azonban a jogvita kimenetele a 2010-es gazdasági válság és a Thököly úti közlekedésfejlesztés elmaradása miatt bizonytalan volt, ezért döntött az önkormányzat inkább a peren kívüli egyezség mellett. Ennek értelmében a Bayer Construct Zrt. 150 millió forintot fizet, ha az önkormányzat településrendezési szerződés keretében módosítja a Mundo-területre vonatkozó építési szabályzatot. A változtatás után a beruházás 85 százaléka továbbra is kereskedelmi és irodai jellegű lesz, de a terület 15 százalékán lakások épülhetnek. A kerületvezetői magyarázat szerint ez hivatott kompenzálni a beruházó számára az elmaradt közlekedésfejlesztés miatti kockázatot és a megnövekedett költségeket.

Csakhogy egyelőre ebből a 150 millióból se látott semmit a kerület. A beruházó ugyanis csak Zugló Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatának, illetve a kerületi szabályozási tervének módosítását és a településrendezési szerződés aláírását követő 15 napon belül köteles fizetni. Márpedig az önkormányzat tájékoztatása szerint a fenti feltételek még nem teljesültek, így a fizetés sem történt meg. A kerület honlapja szerint ugyanakkor júniusban a képviselők rendkívüli ülésen szavazták meg a kerületi építési szabályzat módosítását, amely azóta már hatályba is lépett.

Az önkormányzat eltolja magától a tanuszoda és a kerületiek sportolási lehetőségének biztosítására vonatkozó kérdéseket is. Mint írják a sporttelep 2008-ban, a tanuszoda pedig 2010-ben zárt be. A feladatokat a BVSC, az MTK és két kerületi sportpálya, a Mogyoródi úti és a Kövér Lajos utcai vette át. Az úszásoktatás, illetve az ehhez a tanuszoda biztosítása pedig nem az önkormányzat, hanem a kerületi oktatási intézmények és a tankerület feladata, így ez ó a KLIK dolga.

Foglaljuk össze tehát: a kerület lemondott a kötbérről, megengedték, hogy lakásokat építsenek, holott a főépítész szerint a kerület már így is túlzsúfolt és hozzájárultak, hogy eladják a projektet, holott így az új tulajdonost már semmi se kötelezi arra, hogy betartsa a korábbi beruházó által a kerületnek tett vállalásokat – mondja a fenti előterjesztésről nem szavazó Várnai, aki szerint ezzel a döntéssel további millióktól esik el a kerület.

Papíron elkezdődött az építkezés

A 2006-ban megkötött településrendezési szerződés akkori áron összesen 600 millió forint értékű beruházást tartalmazott, amelyben többek között csatorna-, és útépítés is szerepelt. Így például a Csömöri út 2x1 sávjának bővítése a terület mögötti híddal együtt. Várnai szerint az új megállapodással a kerület lemondott mindarról, amelynek eredményeként a terület városközponttá válhatna. Helyette épül majd egy három épületből álló üzletközpont, amelyből az egyik parkolóház lesz, mert így olcsóbb, mintha mélygarázsokat építenének – állítja Várnai.

Az önkormányzat másként tudja. A három telekre korábban kiadott érvényes építési engedélyek szerint a három épület mindegyikében a pinceszinten lesznek a parkolók, felette üzletek, illetve éttermek, mozi, squash, fitnesztermek.  Az építési engedélyt Budapest Főváros Kormányhivatala V. kerületi Hivatala Hatósági Főosztály Építésügyi és Örökségvédelmi Osztálya adta ki 2014. július 2-án az Echo Investment Hungary Kft-nek. Ezt követően 2015. január 29-én módosított építési engedélyt adott ki a fent említett eljáró hatóság a cégnek. Az építési napló tanúsága alapján – bár ez a területen nem látszik -  a kivitelezést 2017. június 30-án az Echo megkezdte, majd ezután került sor a tulajdonosváltásra.

Fotó: Szalai Anna/mfor.hu
Fotó: Szalai Anna/mfor.hu

Az építési engedély az építkezés megkezdésétől számítva 5 évig érvényes, így alapesetben 2023-ban járna le, de a cégnek lehetősége van egyszer egy évre az engedély hatályának meghosszabbítását kérni. A beruházást ezen az időkorláton belül meg kell kezdeni. Az önkormányzat az Mfor azon kérdésére, hogy mi történik akkor, ha az ingatlanfejlesztő vállalkozás még akkorra sem kezd hozzá a projekthez, nem válaszolt. Mint ahogy arra sem kaptunk választ, hogy az új tulajdonostól kérhetnek-e kötbért.

Azt viszont az önkormányzat is elismeri, hogy tudomása van arról, hogy az új tulajdonos koncepciója egyes elemeiben eltér a korábbi tervektől. Most dolgozzák ki a tanulmánytervet a mintegy 80 ezer négyzetméteres telekre. Azt az önkormányzat véleményezi, dönthet róla. Az új elképzelések alapján nem egy hatalmas bevásárlóközpontot akarnak létrehozni, hanem a MOM Parkhoz hasonló vegyes funkciójú ingatlant, ahol az üzletek és irodák mellett lakások  is helyet kapnak.  Várhatóan átépítik a piacot is. Erről egyébként megfelelő cserealap esetén a főváros örömmel lemondana. Az építkezés, ha egyszer nekilátnak, legalább  5-6 évig is elhúzódhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!