3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel sokak számára nem egyértelmű a helyzet, és több kérdés is érkezett hozzám, ezért írnék röviden a Plotinus Nyrt.-ről.

A Társaságot (amely Zrt.-ként korábban is sikeresen működött) 2011 elején vezettük be a tőzsdére (jelentős tulajdonos, és az Igazgatótanács elnöke voltam éveken át); 2017 elején jelentettük be, hogy leépítjük a tevékenységeket, és visszajuttatjuk a befektetőknek a pénzt. A részvényekkel a kereskedés 1515 Ft-on kezdődött 2011-ben, 2017-ben 5700 Ft-on, 2018-ban pedig 6000 Ft-on vásároltunk vissza részvényeket a befektetőktől, valamint 2018 májusában 708 Ft osztalék is kifizetésre került. Mintegy 7,5 év alatt éves 22%-os hozamot értek el a tulajdonosok (eközben sok adót is fizettünk, és a hazai gazdaságba is befektettünk, élénkítve azt). Erre kifejezetten büszke vagyok.

2018 folyamán értékesítettem az összes részvényemet - pontosan ugyanazon az áron, 6000 Ft/db-on, amin 2018-ban az összes többi részvényes is megtehette - így már nincs Plotinus részvényem, valamint vezető tisztségviselő sem vagyok 2017 tavasza óta, tehát a céggel való kapcsolatom mára teljesen megszűnt.

A kivezetés / új befektetők kapcsán is több kérdés érkezett:

Eredetileg a részvények kivezetését terveztük, és 2017 tavaszán a közgyűlésen ezt elő is terjesztettük, de mivel nem jelent meg elegendő részvényes, így nem tudtunk erről dönteni. 2018-tól a Társaság - érzékelve, hogy a tőzsdei cégeknek láthatóan önmagukban is van értéke - többször jelezte, hogy meg kell fontolni a tőzsdén maradást, ez szolgálhatja ugyanis leginkább a részvényesek érdekét, mivel lehetnek olyan szereplők, akik egy "üres" cégen keresztül jönnének a tőzsdére, mint az több esetben megtörtént a közelmúltban. A hosszan tartó (és számomra egyébként is értelmezhetetlen okból zajló) MNB-vizsgálat fényében azonban nyilvánvalóan nem volt lehetséges a Társaság "üres" cégként való értékesítése, ezt a kockázatot ugyanis természetesen senki sem szerette volna új belépőként vállalni. Ugyanakkor 2018 vége felé láthatóvá vált, hogy vannak hazai érdeklődők, akik ha nem is közvetlenül, többségi befektetőként (apport/felvásárlás) szeretnének bejutni a tőzsdére, de fantáziát látnak nagyobb részesedések megszerzésében és a Társaság irányításának átvételében.

Így jutottunk el a mai napig. Most két ismert befektetője van a Társaságnak, egy 20%-os és egy 10%-os (a szavazattal bíró részvényekre vetítve). Abban a reményben, hogy ők majd jó áron tudnak behozni valakit a cégen keresztül a tőzsdére, a mai napon 36000 Ft-ig emelkedett az árfolyam, amely alapján egy gyakorlatilag üres cég bő 1 milliárd forintot ér tőzsdei jelenlétének köszönhetően. Ez meglehetősen alaptalannak tűnik elsőre, de láttunk már nagyobb csodákat is az elmúlt pár évben a BÉT-en, így nem szeretnék véleményt nyilvánítani erről, csak annyit szeretnék közölni: hogy nincs részvényem a cégben, egyáltalán nem látok bele a működésébe és emiatt természetesen nem tudok semmiféle potenciális befektetőkről. A cég hamarosan várhatóan átnevezésre kerül, új székhelyre költözik - de ez a történet már nélkülem zajlik. Ennek a megújult cégnek, és a magyar tőzsdének pedig ezúton kívánok sok szerencsét!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!