Vasárnap felvirradhat a nagy nap valakinek. Ha egymaga nyer a hatos lottón, akkor 2,616 milliárd forinttal lesz gazdagabb. Eladományozhatja, szétoszthatja a családban vagy mindet magára költheti. Luxusautókból is több tucat kijöhet, de akár egy közepes méretű lakóparkot vagy egy kisebb sportcsarnokot is nevére (vagy cégének nevére) írathat.
Ha lakásban gondolkodik, akkor - miután megvette álmai villáját valamelyik budai hegyen 400-600 millió forintból - még bőven körülnézhet a NER-uralta Balatonon. Ott egy újfajta, közepes méretű tóparti nyaralóért nem kell többet fizetnie, mint 200-300 millió forint. Ha ugyanott csak lakást venne, mondjuk egy penthouse-t, akkor egy ilyen 100-120 négyzetméteres hajlékért is ilyesforma összeget kell fizetni.
Természetesen lehet kisebb igényű is. Például kinéz magának egy új angyalföldi, netán a Dunához közel épülő lakóparkot és ott a bérbeadásra legalkalmasabb ingatlanok közül (40-50 négyzetméter) válogathat, ezek darabjáért 50-55 millió forintot számláznak manapság. A kedvelt 70 négyzetméteres méretű lakásokból 30-32 darabot vásárolhat, ha csak ilyet vesz, akkor egyszerre több emelet is az övé lehet. A havi bérleti díjak a kisebbek esetében átlag 130-150 ezer, a nagyobbaknál 180-240 ezer forint között mozognak.
Adunk valami más támpontot is, méghozzá a Duna Housét. A legnagyobb hazai ingatlanközvetítő hálózat november közepén kiadott összesítése szerint a lakóingatlanok 4 százalékáért fizettek az új tulajdonosok több mint 100 millió forint felett, míg 9 százalékukat 20 millió forint alatt tudták megszerezni a vevők. Az adásvételek közel 10 százalékánál (mintegy 13 ezer tranzakció) a négyzetméterár meghaladta az 1 millió forintot.
Idén az eddigi legdrágább ingatlan egy 5. kerületi, 111 négyzetméteres lakás volt, ami 240 millió forintért cserélt gazdát. Házak tekintetében a 2. kerületben fizettek a legtöbbet, 200 millió forintot egy 250 négyzetméteres épületért. A drágább ingatlanok nem meglepő módon a budai oldalon helyezkedtek el, javarészt több száz millió forint feletti volt eladási áruk, 1,5-2 millió forintos négyzetméterárral számolva.
A legolcsóbb lakásért Budapesten idén 8,7 millió forintot fizetett az új tulajdonosa az idei évben. Tíz millió forint alatt azonban csak elvétve található már tranzakció a fővárosban, ekkora összegért a 19., a 20., sőt, még a 8. kerületben is volt elérhető néhány darab, jellemzően felújítandó minigarzon.
Tovább drágultak 2021 harmadik negyedévében a megvásárolható új lakások Budapesten, a XIII. kerületet pedig a fővárosinál is nagyobb sebességű áremelkedés jellemezte - derül ki a LIVING és az Eltinga közös XIII. kerületi új lakáspiaci jelentéséből. A szabad lakások kínálati átlagára a kerületben átlépte a négyzetméterenkénti egymillió forintot, ez megfelel a fővárosi átlagnak. A XIII. kerületi építés alatt álló projektekben körülbelül 2000 szabad lakás található, amely több mint 200-zal kevesebb az előző negyedévben mértnél az új projektindítások ellenére is. A még szabad lakást kínáló projektekben eddig 4900 lakás kelt el, illetve 334 foglalt.
Az árak gyors növekedése jelentős hozamot eredményezett a tulajdonosok számára az ingatlanok értékesítése során. Az MNB lakásárindexe alapján a 2008-as maximumhoz képest 2021 első negyedévében több, mint duplájára nőtt az ingatlanok ára. A pandémia átmeneti megtorpanást hozott ugyan a lakáspiacon, de az idei évben ismét népszerűvé vált az ingatlanbefektetés.
5-10 éves távlatban a lakásárak emelkedése jelentős hozamot ad a befektetők számára és az elmúlt 20 évet nézve az árak közel megnégyszereződtek, amely évesített hozamként így 7 százalékot jelentett. A lakásárak változásához köthető hozamok között ugyanakkor akadnak különbségek: az utóbbi években Budapesten lényegesen nagyobb hozam volt tapasztalható más községekhez és városokhoz képest.