Az egyik legfontosabb tőzsdei index, az S&P500 várt ingadozását mutató - „félelemindexként” is ismert – VIX index kiugróan magas értéke egyértelmű jele annak, hogy a befektetők igencsak érzékennyé váltak az elmúlt hetek árfolyam-ingadozásai hatására. A kilengés nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy 2016 eleje óta nem volt hasonló mértékű tőzsdei korrekció, amikor is a kínai lassulástól való félelem söpört végig a piacokon.
"Ha egyszerűen meg akarjuk fogalmazni, mi várható a folytatásban: hektikusság. A világgazdaság impozáns növekedése és az alacsony kamatkörnyezet alapvetően továbbra is kedvez a részvény eszközöknek. A gazdasági adatokra, és ennek nyomán a jegybanki szigorítással kapcsolatos várakozások változására azonban érzékenyebben reagálhatnak a piacok, így kisebb-nagyobb korrekciókra is számítani kell. Azt is látni kell persze, hogy nem a mostani folyamat rendkívüli, sokkal inkább az elmúlt két évben jellemző gyakorlatilag folyamatos, látványosabb korrekcióktól mentes időszak volt egy mesterséges, védett állapot a részvénypiacok számára" - elemezte a helyzetet Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
"Az új, egészen pontosan inkább a tőzsde normális ingadozásához való visszatérés természetesen a befektetések terén is más stratégiát igényel. Eddig ugyanis azok az ún. trendkövető alapok teljesítettek jól, amelyek meglovagolták a folyamatos emelkedést. Ha feltételezzük, hogy az előttünk álló időszakban nagyobb árfolyam-ingadozás fogja jellemezni a részvénypiacokat, akkor érdemes áttérni az ingadozó árfolyamokat kiválóan kezelő, rugalmas összetételű befektetésekhez, mint például az abszolút hozamú alapok vagy a benchmarkolt alapok, amelyek emelkedő piacon profitot realizálnak, csökkenő piacon pedig vásárolnak" - tanácsolja a befektetési szakember.