A tartós befektetési számla (tbsz) feltöréskor a befektetés 3 éven belüli feltörése esetén 13 százalékos, 3 és 5 év közötti felbontásakor 8 százalékos lesz a szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke. 5 év után továbbra is teljesen adómentesen lehet felvenni a nyereséget – jelezték a Grantis szakértői.
A kormány november 8-án tette közzé, hogy szochót kell fizetniük azoknak, akik idő előtt, azaz 5 éven belül feltörik a tbsz-üket
A 2025-ös adócsomag szerint a módosítás a 2025. január 1-jétől indított tbsz-ekre fog vonatkozni. Tehát az eddig megkötött, valamint még az idén év végéig megnyitott számlákat nem érinti a rendelkezés – hívta fel a figyelmet a Grantis.
A szocho mértéke a jövőben a következőképp alakul:
- amennyiben a gyűjtőévet követő első 3 éven belül töri fel valaki a befektetését, akkor 13 százalékos szochót kell fizetnie a hozamok után;
- ha a gyűjtőévet követő 3 év 5 év között, akkor 8 százalékra csökken a szochofizetési kötelezettség;
- 5 év után nem kell szochót fizetni.
Fontos, hogy a tbsz újrakötése esetén már kell szochóval is számolni a fenti módon.
A kamatadó, azaz a személyi jövedelemadó mértéke nem változott. A 3 éven belüli feltörés esetén 15 százalék, 3 és 5 év között 10 százalékos szja-t szükséges fizetni. Tehát 3 év után 5 százalékos adókedvezmény jár mindkét adó esetében.
A Grantis szakértői felhívták a figyelmet, hogy a gyűjtőévet követő 5 év után továbbra is teljesen adómentesek maradnak a tbsz számlák. Aki kitartó, az 28 százalék adót spórol meg a hozamok után.
A tbsz számlán a gyűjtőévben, azaz a nulladik évben december 31-ig lehet pénzt elhelyezni. Ez után már sem befizetni, sem levenni nem lehet a számláról, másképp adókötelessé válik a befektetésünk. Azok, akik még idén lépnek, egy évet nyerhetnek azzal, hogy nem kell még egy évet várniuk arra, hogy leteljen jövő decemberig a gyűjtőév. Számukra 2026 helyett már 2025. január elsejétől elindulhat a befektetési időszak.
Az elmúlt években látványosan emelkedett a tbsz-ek száma. Az idei első félévben már 357,5 ezer értékpapírszámlát tartottak nyilván a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. Közel 100 ezer számlával többet, mint két évvel ezelőtt.
Az értékpapír-állomány is gyarapodott, csaknem 2 ezer milliárd forinttal növekedett 2022 óta. A legutóbbi adatok szerint összesen 5367 milliárd van a tbsz számlákon – mutattak rá a független alkusz szakértői.