Jövő évtől 13 százalék szociális hozzájárulási adót (szochót) kell fizetni a tartós befektetésből származó jövedelem után akkor is, ha a megtakarító a tartós befektetési számláról (tbsz) az ötéves futamidő lejárta előtt veszi ki megtakarítását – derül ki a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből. A tárca szerint sokan „indokolatlan előnyt” szereztek abból, hogy a tbsz-en felhalmozott jövedelmüket idő előtt vették fel.
A jelenlegi szabályozás szerint a megtakarítónak csak akkor kell a 15 százalék személyi jövedelemadó (szja) mellett 13 százalék szochót is fizetnie, ha három éven belül veszi fel a tbsz-re elhelyezett pénzét, kamatostul. Három év után viszont már csak 10 százalék szja terheli a jövedelmet. Ha pedig az ötéves futamidő végéig vár a megtakarító, akkor a megtakarításához közterhektől mentesen juthat hozzá.
Ez a szabályozás fog úgy változni, hogy
a tbsz-ről három éven túl, de öt éven belül felvett megtakarítás jövedelme is szochoköteles lesz.
A tárca tájékoztatása arra nem terjed ki, a jövedelem után fizetendő szocho mértéke 13 százalék lesz-e, vagy erre is lesz olyan mértékű kedvezmény, mint a 15 helyett csak 10 százalékos mértékű szja.
Bár a tárca az „igazságos helyzet megteremtésére” hivatkozik a közleményében, valószínűleg sokkal inkább fiskális okai lehetnek az adóemelésnek. A szocho adja ugyanis a két nagy ellátórendszer, a nyugdíjkassza és az egészségkassza bevételének jelentős részét, így gyanítható,
a jövő évi költségvetésben e két alrendszer költségvetési lyukait kívánják a magasabb szochóval betömködni.
A tervezett rendelkezéssel pedig a versenysemlegesség tovább sérül: az állampapírok annak ellenére vonzóak maradhatnak, hogy a jövő év januárja után nagyot esnek majd a hozamaik, elsősorban az inflációkövető állampapíroké. A szochóval kapcsolatos szigorítás tervezett változtatása után kevésbé éri meg majd részvényt, kötvényt tbsz-re vásárolni, miután ahhoz legalább 5 évig nem nyúlhatnak hozzá adómentesen, míg az állampapírokat szinte napi szinten, alacsony költséggel és adómentesen visszaválthatják, így még többen finanszírozhatják a büdzsé hiányát.
Az Orbán-kormány 2023. július 1-jével tette szochokötelessé a kamatjövedelmeket, ám a tbsz-eken elért hozam nem tartozott ennek hatálya alá.