3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Növeli a kormányzat az ötéves lejárat előtt feltört tartós befektetési számlákon elért jövedelem adóját, a jövő évtől ezután is szociális hozzájárulási adót (szochót) kell majd fizetni. Az intézkedés célja valószínűleg a nyugdíj- és egészségkassza költségvetési lyukainak betömése és a megtakarítók csökkenő hozamú, de adómentes állampapírok felé terelése.

Jövő évtől 13 százalék szociális hozzájárulási adót (szochót) kell fizetni a tartós befektetésből származó jövedelem után akkor is, ha a megtakarító a tartós befektetési számláról (tbsz) az ötéves futamidő lejárta előtt veszi ki megtakarítását – derül ki a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből. A tárca szerint sokan „indokolatlan előnyt” szereztek abból, hogy a tbsz-en felhalmozott jövedelmüket idő előtt vették fel.

A jelenlegi szabályozás szerint a megtakarítónak csak akkor kell a 15 százalék személyi jövedelemadó (szja) mellett 13 százalék szochót is fizetnie, ha három éven belül veszi fel a tbsz-re elhelyezett pénzét, kamatostul. Három év után viszont már csak 10 százalék szja terheli a jövedelmet. Ha pedig az ötéves futamidő végéig vár a megtakarító, akkor a megtakarításához közterhektől mentesen juthat hozzá.

Ez a szabályozás fog úgy változni, hogy

a tbsz-ről három éven túl, de öt éven belül felvett megtakarítás jövedelme is szochoköteles lesz.

A tárca tájékoztatása arra nem terjed ki, a jövedelem után fizetendő szocho mértéke 13 százalék lesz-e, vagy erre is lesz olyan mértékű kedvezmény, mint a 15 helyett csak 10 százalékos mértékű szja.

Kell a pénz lóvéra
Kell a pénz lóvéra
Fotó: Depositphotos

Bár a tárca az „igazságos helyzet megteremtésére” hivatkozik a közleményében, valószínűleg sokkal inkább fiskális okai lehetnek az adóemelésnek. A szocho adja ugyanis a két nagy ellátórendszer, a nyugdíjkassza és az egészségkassza bevételének jelentős részét, így gyanítható,

a jövő évi költségvetésben e két alrendszer költségvetési lyukait kívánják a magasabb szochóval betömködni.

A tervezett rendelkezéssel pedig a versenysemlegesség tovább sérül: az állampapírok annak ellenére vonzóak maradhatnak, hogy a jövő év januárja után nagyot esnek majd a hozamaik, elsősorban az inflációkövető állampapíroké. A szochóval kapcsolatos szigorítás tervezett változtatása után kevésbé éri meg majd részvényt, kötvényt tbsz-re vásárolni, miután ahhoz legalább 5 évig nem nyúlhatnak hozzá adómentesen, míg az állampapírokat szinte napi szinten, alacsony költséggel és adómentesen visszaválthatják, így még többen finanszírozhatják a büdzsé hiányát.

Az Orbán-kormány 2023. július 1-jével tette szochokötelessé a kamatjövedelmeket, ám a tbsz-eken elért hozam nem tartozott ennek hatálya alá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!