Mészáros Lőrinc neve először 2017 júniusában bukkant fel a magántőkealapokkal összefüggésben. Akkor kezdett meghonosodni ez a tőlünk nyugatabbra akkor már jó ideje működő konstrukció, miután kreatív és innovatív hazai elmék rájöttek arra, a magántőkealapokon keresztül úgy fektethetnek be bármibe, hogy a tőketulajdonosok kiléte százszázalékos biztonsággal rejtve marad a nyilvánosság előtt – ezt garantálják ugyanis az ezen alapokról szóló szabályok. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ugyan nyilvántartja a magántőkealapokat, ám csak olyan adatokat lehet megtudni, hogy például azokat mikor vették lajstromba, melyik cég az alapkezelőjük, illetve ki a könyvvizsgáló.
Cikkünk megjelenésekor az MNB 96 magántőkealapot tart nyilván. Négy évvel korábban azonban még ritkának számítottak, mint a fehér holló. Illetve e tekintetben indokoltabb öt évre visszatekinteni, hiszen bár Mészáros neve valóban 2017 júniusában fonódott össze a Metis nevű magántőkealappal, utóbbi már 2016 tavaszán berobbant a köztudatba. Akkor vált bizonysággá az addig csak piaci berkekben nem is annyira halkan szájról szájra vándorolt információ, miszerint az MKB Bankot privatizált egyik titokzatos tulajdonos a Metis Magántőkealap, amelyet az általa alapított Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. menedzsel, élén a korábban a Raiffeisen Bank kecskeméti fiókját irányító Jaksa Jánossal.
Bár az a már említett piaci pletyka arról szólt, hogy Jaksa cége Mészáros megbízásából – azaz strómanjaként – vásárolt MKB-részvényt, erről azóta sincs írásos bizonyíték. Ennek híján tehát maximum sokatmondónak, mintsem megerősítésként lehet értékelni azt a 2017 júniusi bejelentést, miszerint a Metis kezelését a Mészáros Lőrinc érdekeltségei közé tartozó, a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett Konzum-csoport egyik leánycége, a Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. vette át. Éppen akkor, amikor az ugyancsak a Mészáros-birodalomba tartozó R-Kord Építőipari Kft. – felcsúti székhellyel – megalapította az Rkofin Befektetési és Vagyonkezelő Kft.-t, hogy aztán annak üzletrészét azon nyomban át is adja egy, szintén akkor elindított másik magántőkealapnak, a Metis2-nek.
Az utóbbi négy évben Mészáros tovább gyarapította magántőkealapjai számát (ezt onnan tudni biztosan, hogy – szemben a többi ilyen konstrukcióval – ezeket Mészáros már nyilvánosan felvállalta). Legutóbb június 28-án jött létre egyszerre mindjárt két új alap is – derül ki az MNB nyilvántartásából. Eszerint azon a napon alakult meg az Opus Bridge és az Opus New Way is. Azt, hogy milyen befektetésekre, magyarul, mibe invesztálja a két alap a bennük lévő – a kívülállók orrára a már említett diszkrét szabállyal élve nem kötött mértékű – tőkét, annak nyomára egyelőre a hivatalos cégadatokban nem bukkantunk.
Mindenesetre ezzel pont tucatnyira nőtt azon magántőkealapok száma, amelyet a Mészáros kizárólagos tulajdonában lévő két alapkezelő, az Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt., valamint a Status Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. menedzsel.
Az Opus Bridge és az Opus New Way az Opus Global Befektetési Alapkezelőhöz került, amely így már hét magántőkealapot igazgat, mellettük pedig két, a Takarékbanktól átvett „normált” is.
Az Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. a már említett Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. jogutódja. Az átkeresztelésre 2019 június végén került sor, amiatt, hogy a Konzum-csoport beolvadt az Opus Global-csoportba.
A társaság kizárólagos tulajdonosa 2020. december 21-étől Mészáros, akkor vásárolta ki az addig 47 százalékos részesedéssel rendelkezett Opus Global Nyrt.-t, amely amúgy 62,51 százalékban közvetve (azon belül 23,31 százalékban közvetlenül) ugyancsak Mészáros tulajdonában áll.
Az Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. által kezelt alapok
- Status Energy Magántőkealap
- Konzum PE Magántőkealap
- Metis Magántőkealap
- Metis 2 Magántőkealap
- Global Alfa Magántőkealap
- Opus Bridge Magántőkealap
- Opus New Way Magántőkealap
- Opus TM-1. Ingatlan Befektetési Alap
- Takarék Zártkörű Befektetési Alap
A Status Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt alapok
- Status MPE Magántőkealap
- Status Next Környezetvédelmi Magántőkealap
- Ekho Magántőkealap
- Status Food Magántőkelap
- Status Property Magántőkealap
Mindkét alapkezelőnek jó éve volt a 2020-as, hiszen azt nyereséggel zárták. Az Opus Global Befektetési Alapkezelő adózás után közel 210 millió forintossal, szemben a tavalyelőtti 183,8 millióval. A 2020-as profitot – az elmúlt évhez hasonlóan – ezúttal sem vette ki Mészáros, ami nem feltétlenül magától értetődő, hiszen vannak olyan cégei, amelyeket megcsapolt, köztük akad, amelyiket az utolsó fillérig.
Utóbbiak között azonban nincs a Status Capital, amelynél Mészáros ugyancsak önmérsékletet tanúsított. Igaz, sokat nem lehetett volna kivenni, hiszen a cég mindössze 14,8 millió forintos adózott nyereséggel hagyta maga mögött a 2020-as évet, szemben a 2019-es 508,4 millióval.
A nagyarányú profitcsökkenés oka prózai: „2020. július 31-én a Status Capitalből kiválással létrejött az Addition Opus Zrt., s a vagyonmegosztást követően a Status Capital saját tőkéje és eredménytartaléka 55 százalékra csökkent. A szétválás során a részvények a kiváló társasághoz kerülésével az értékelési tartalék és az eredménytartalék egy része is kivezetésre került” – olvasható a Status Capital 2020-as beszámolójának kiegészítő mellékletében. Ezek a bizonyos részvények az Opus Global papírjai, amelyek ugyan 132,4 millió forinton kerültek át, ám azokra a társaság 7,5 milliárdos értékkülönbözetet számolt el. Emellett az Addition Opus – a kiegészítő melléklete szerint – 423,5 millió forintot érő Takarék Zrt.-üzletrészt is birtokol.