A 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság csütörtökön délután arról tájékoztatta a befektetőket, hogy az Edison Investment Research Limited, mint a világ egyik legnagyobb tőkebefektetési lehetőségeket vizsgáló elemzőcége, a 2020. év 07. hónap 01. napi akvizíciós bejelentést követően elemzést készített a 4iG Nyrt.-ről. Ahogy arról lapunk is beszámolt a 4iG tulajdonosi köre átalakult, a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó vállalkozások (Opus és a Konzum PE Magántőkealap) értékesítették részvényeiket, és a csomagok a vezérigazgató, Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó vállalkozásokhoz kerültek. Ezt követően a tulajdonosi szerkezet az alábbiak szerint alakult át:
Az Edison most megjelent elemzésében – ahogy azt korábban a menedzsment előrevetítette – erőteljes növekedést vár. Az anyagban szereplő számok szerint idén 20 százalékkal bővülhet az árbevétel, amely megközelítheti az 50 milliárd forintot. Majd jövőre ehhez hasonló újabb nagy, hasonló arányú növekedést jeleznek, amely révén 2021-re az árbevétel megközelíti a 60 milliárd forintot. A cég idei kilátásai egyébként kedvezőek, az első negyedéves eredmény kedvezően alakult.
Az árbevétellel párhuzamosan a nyereség is szépen fog hízni, az Edison anyagában található számok szerint a bruttó profit idén 14,7 milliárdra ugorhat a tavalyi 11 milliárd után. A következő évekre pedig 17,7, majd 20,8 milliárdos nyereséget jeleznek előre.
A növekvő számok kapcsán a nagy kérdés az lesz, hogy az árbevételből mennyi lesz állami megbízás. A 4iG ugyanis a kormányzati tendereken rendre jól szerepel, így a növekvő bevétel újabb ilyen tenderek megnyerését sejteti.
Azt érdemes leszögezni, hogy az állami fejlesztések nem ördögtől valóak, hiszen világszerte óriási összegeket fordítanak arra, hogy a kormányzatot, az egészségügyet vagy éppen az oktatást – legalább részben – digitalizálják és hatékonyabbá tegyék. Így a 4iG-hez hasonló tevékenységgel bíró vállalkozások világszerte jelentős állami megbízásokat kapnak, és ezek az árbevételben fontos szereppel bírnak. Információink szerint nem ritka, hogy az ilyen informatikai vállalatok bevételeinek a fele piaci alapú, míg a másik fele közösségi megbízás. Ugyanakkor a Jászai Gellért fémjelezte vállalatnál az állami bevételek aránya az átlagosnál magasabb. A vállalat tavalyi számaiból ugyanis az derült ki, hogy a bevételek 62 százaléka származott állami megbízásokból.
Visszatérve az Edison elemző cégre, ők már korábban is foglalkoztak a 4iG-val, a május közepén publikált elemzésük szerint a vállalat nyeresége és megtérülési mutatói alapján alulértékeltnek számított. Akkor azt közölték, hogy P/E alapon a régiós átlaghoz képest 50 százalékos diszkont értéken forognak a Budapesti Értéktőzsdén a 4iG részvényei, és a „fair árfolyam” az értékelésük alapján akár 1000 forint is lehetne.