Így az állam finanszírozási szükségletét szinte teljes egészében forintból intézhetik a belföldi devizakötvényt leszámítva, aminek köszönhetően az adósságon belül a deviza aránya tovább eshet, a tervek szerint 17 százalékra – írja a Portfolio.hu. A finanszírozási tervben már szerepel a korábban bejelentett nyugdíjcélú termék, a Nyugdíj-előtakarékossági Magyar Állampapír (NYEMÁP) is.
Orbán Viktor, miniszterelnök novemberben, a jegybanki találkozón még arról beszélt, hogy ha Magyarország a továbbiakban még devizakötvény-kibocsátást hajtana végre, akkor az csak keleti devizában, valószínűleg jüanban denominált lesz. Az elmúlt években a devizakötvény-kibocsátások többségét a hagyományos nagy devizákban, dollárban, euróban, jenben bocsátotta ki Magyarország, és csak kis részét jüanban.
Korábban Orbán Viktor miniszterelnök utalt arra, hogy a jövőben a keleti finanszírozási csatornák felé kell fordulni, amit akár úgy is lehet érteni, hogy a jövőben soha nem akar Magyarország euró- vagy dollárkötvényt kibocsátani. "Amit a miniszterelnök mond, az mindig tekinthető hivatalos álláspontnak, vagyis nem tervezünk nemzetközi devizakötvény-kibocsátást" - mondta ezzel kapcsolatban a Portfolio kérdésére Varga Mihály.
Varga Mihály, pénzügyminiszter a tájékoztatón kiemelte, hogy idén 4,5 millió fölé emelkedett a foglalkoztatottak száma, amihez társult a reálkeresetek jelentős emelkedése. 2018-ban összességében 4,6 százalékos bővüléssel számolnak.
Az államadósság 72% alá kerülhet az év végére a GDP arányában – mondta a miniszter. Az MNB ma megjelent friss adatai szerint szeptember végén 72,4 százalék volt ez a ráta. Vagyis a 2017-es 73,3 százalékhoz képest érezhető adósságcsökkenést hajthat végre a kormány.
A cél, hogy a következő öt évben a lakossági állomány megduplázódjon - beszélt a távlati tervekről Varga.