Mint azt múlt héten megírtuk, jelentős késésben van egyes minisztériumok budai Várba költöztetése, de közben a költségek meredeken emelkednek. A 2020-as költségvetésről szóló törvényjavaslat szerint a Pénzügyminisztérium esetében például 6,5 milliárd forinttal ahhoz képest, amennyivel idén februárban, a középtávú kitekintésben számolt a kormány.
A Belügyminisztérium új székhelyének, az Országház és az Úri utca által közrefogott tömbjének az építéséről még kevesebbet árul el a törvényjavaslat. További információért a tárcához fordultunk, az onnan kapott válaszból pedig megerősítve látjuk feltevésünket: az építőipari kapacitás szűkössége miatt rövid távon nem látszik reálisnak a minisztérium elköltözése a jelenlegi, József Attila utcai központjából. Emiatt a kifizetések is állnak, szerződések sem köttetnek.
A belügy az alábbiakról tájékoztatta portálunkat:
Az Országház utca-Úri utcai épületegyüttes (ÓÚÉ) kiviteli tervei elkészültek. A beruházás lebonyolítója, a BMSK Zrt. közbeszerzési eljárást indított a kivitelező kiválasztására, amely eredménytelen lett, mivel a kivitelezésre nem érkezett ajánlat. Időközben a Kormány döntött a Nándor u 5-7. számú épület elbontásáról. Mivel ez az épület is a Belügyminisztérium jövőbeni elhelyezését biztosította volna, így az ebbe tervezett funkciókat is az ÓÚÉ-ben kell kialakítani. A beruházással kapcsolatban 2019-ben válaszadásunkig nem történt kifizetés, 2020-ra vonatkozóan pedig jelenleg nem áll fenn szerződéses kötelezettség.
Vagyis nincs cég, amelyik elvégezné a munkálatokat, közben a koncepció változása miatt új funkciókkal kell kibővíteni az Országház utca-Úri utcai tömböt. Mondhatjuk, hogy hónapok, sőt, már egy éve nem történt haladás e téren, az Átlátszó blog már tavaly nyáron arról cikkezett, hogy a BMSK nem talált kivitelezőt. Azóta a helyzet változatlan a belügyi tárca tájékoztatása alapján, a munka nem tud elkezdődni. Emiatt nem is volt érdemi pénzmozgás a beruházással összefüggésben - tudjuk meg továbbá a válaszból.
A válasz másik része arról árulkodik, hogy valóban nincs kijelölt céldátum a projekt lezárására. A költözés időpontjára vonatkozó kérdésünkre ugyanis a következő feleletet kaptuk a BM-től:
A kormány a 1837/2015. (XI. 24.) Korm. határozatban döntött a Belügyminisztérium budai Várnegyedben történő elhelyezéséről, a jogszabály jelenleg is hatályos.
Az idézett határozat első pontjában 2017. december 31-ét jelölték meg határidőként:
A Kormány a budai Várnegyed történelmileg hiteles helyreállítása és megújítása keretében, a Várnegyedben található, a kulturális és történelmi örökség részét képező épületek eredeti állapotát és történelmi funkcióját helyreállítva, a Nemzeti Hauszmann-tervben foglaltakkal összhangban
1. egyetért azzal, hogy
a) a Belügyminisztérium a Budapest I. kerület, Országház utca 28-32., illetve Úri utca 49-51. szám alatti ingatlan-együttesben,
b) a Nemzetgazdasági Minisztérium a Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanban kerüljön elhelyezésre;
Felelős: az a) alpont tekintetében a belügyminiszter
a b) alpont tekintetében a nemzetgazdasági miniszter a Miniszterelnökséget vezető miniszter bevonásával
Határidő: 2017. december 31.
Az, hogy a tárca mindössze erre a jogszabályra tudott utalni az aktuális határidőt illetően (vagyis egy másfél évvel ezelőtti dátumra hivatkoztak), arról árulkodik, hogy a kormányzatnak nincs fixált időpontja a költözésre. Ez a bizonytalanság érződött ki egyébként Gulyás Gergely válaszából is, akit a legutóbbi Kormányinfón kérdeztünk meg a költözés lehetséges idejéről. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, nem tartja valószínűnek, hogy a ciklus vége, tehát 2022 előtt elköltözzenek a tárcák.
Szintén a miniszter beszélt arról korábban, hogy a tárcák költözése nem kerül majd adófizetői pénzbe, mert a jelenleg használt, értékes ingatlanokat értékesíteni fogják, és ebből több pénz folyhat be, mint amennyit a költözésre költeni kell.