3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Elsősorban ennek köszönhető, hogy az idei év első háromnegyedében közel 7 százalékkal több, 3317,5 tonna sárga nemesfém fogyott világszerte, mint 2018 azonos időszakában – derül ki az Arany Világtanács ma nyilvánosságra hozott adataiból. Az összkeresletet a 3585 tonnás kínálat bőven fedezte.

Történelmi rekordot döntöttek a tőzsdén kereskedett arany befektetési alapok (etf-k), állományuk szeptember végén elérte a 2855,3 tonnát. A monetáris politikai változások, a sárga nemesfém menedékeszköz-szerepének a felértékelődése és egy-egy kedvező aranyvételi lehetőség kiaknázása együttesen járultak hozzá ahhoz, hogy az idei év harmadik negyedében a 2016. január-március közötti időszak óta nem látott, 258,2 tonnával gyarapodtak az arany etf-k – hívta fel a figyelmet az adatok kapcsán Juhász Gergely, a Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója.

A világ jegybankjai tovább növelték az aranykészleteiket, annak hatására, hogy az 547,5 tonnás idei első háromnegyedéves nettó vételeik csaknem 12 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A jegybankok fő célja az aranyvásárlással az, hogy a növekvő globális kockázatok közepette megőrizzék pénzügyi rendszereik stabilitását.

Az etf-k és a jegybankok vételei ellensúlyozták a többi aranytermék iránti kereslet csökkenését. A legjobban, több mint 22 százalékkal a magánbefektetők 628,7 tonnát kitett első háromnegyedéves aranyrúd- és -érmevételei maradtak el az előző év azonos időszakáétól, amely mögött Juhász Gergely szerint egyértelműen az egy évvel korábbinál jóval magasabb aranyárak állnak. Az arany idei háromnegyedév végi unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) 1473 dollár körüli ára 22 százalékkal haladta meg a 2018. szeptember végit. Árfolyama jelenleg még magasabban, az 1500 dolláros szint felett áll.

Ugyancsak a drágulásnak tudja be a Conclude vezérigazgatója, hogy aranyékszerekből is csaknem öt százalékkal kevesebbre, 1521 tonnára akadt vevő, mint 2018 első kilenc hónapjában.

A technológiai szektorban közel 3 százalékkal kevesebb, 243,2 tonna aranyra tartottak igényt 2019 első háromnegyedévében a gyártók, mint az előző év azonos időszakában. Keresletük csökkenését elsősorban az elektronikai eszközöket előállítók alacsonyabb aranyvételeivel magyarázta Juhász Gergely, miután az okostelefonok értékesítésének visszaesése miatt értelemszerűen kevesebb sárga nemesfémből álló részecskéket építettek be. De kedvezőtlenül hatott az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború is.

A közel 3585 tonnás 2019 első háromnegyedévi globális aranykínálat 3,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, alapvetően a több mint 8 százalékkal emelkedő újrahasznosításnak köszönhetően, miután a bányatermelés szintje megegyezett az egy évvel korábbival.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!