3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Óriási zuhanással zártak hétfőn a vezető tőzsdeindexek New Yorkban, ráadásul a mutatók immár több napja gyengülnek. Ekkora mértékű napi esésre idén még nem volt példa.

 

A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 767,27 ponttal, 2,9 százalékkal, 25 717,74 pontra esett vissza. Az S&P 500-as mutatója is hasonlóan, 2,98 százalékkal gyengült, 87,31 pontot veszített és 2844,74  ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója ennél is rosszabbul járt, 3,47 százalékkal zuhant, 278,03 pontot vesztett és 7726,04 pontra esett vissza.

Az év első felében a nemzetközi piacok óriási rallyt mutattak be, az elmúlt napokban viszont komoly hátraarcot láthattunk. A háttérben az élesedő amerikai-kínai kereskedelmi háború áll, melyben tegnap a jüan leértékelése újabb fejezetet nyitott. A kínai jüan dollárhoz viszonyított árfolyama áttörte a lélektani küszöbnek tartott hetes szintet, 2008 májusa óta először. Miután Kínában nem a piaci viszonyok alakítják a fizetőeszköz árfolyamát, hanem a hatóságok tartják ellenőrzés alatt, így elemzők az új pótvámokra adott megtorló intézkedésnek tekintik a döntést. A szakértők szerint félő, hogy a vámok bevezetésével és emelésével induló konfliktus devizaháborús fejezete azt mutatja, hogy a felek a megegyezés helyett hosszú állóháborúra készülnek. Olaj volt a tűzre, hogy Kína bejelentette, leállítja az amerikai agrártermékek importját, ami Trump egyik fontos szavazói bázisának a közép-nyugati farmereknek óriási érvágás lehet.

A több napja tartó esés hatására az S&P 500-as és a Dow is több mint 6 százalékot gyengült. Ennél is rosszabb sorozatot mutatott be a Nasdaq, amely hétfőn immár sorozatban a hatodik napja zárt mínuszban, ilyet három éve, 2016-ban láthattunk utoljára. A hétfői esés mértéke önmagában is kiemelkedő volt, hiszen az idei évben a legnagyobb mértékű mínuszt produkálta a Wall Street.

Az amerikai tőzsdeindexek a mostani vérzivataros napok ellenére még mindig viszonylag közel vannak a történelmi rekordjaikhoz. Más nagy nemzetközi piacokról viszont ez nem mondható el, így például a frankfurti Dax, amely megközelíteni sem tudta most nyáron a 2018 januári rekordját immár közelebb van a tavaly év végi mélypontjához, mint a csúcs szinthez. Még ennél is rosszubbul áll a legnagyobb ázsiai piac, a japán tőzsde irányadó mutatója, amely hétfőn éjszaka a decemberi mélypontjától már csak 3 százalékra volt.

A határidős indexek reggeli helyzete alapján a tengerentúlon kisebb korrekció következhet, arra viszont nincs semmi garancia, hogy az erősödés tartós lesz, könnyen lehet, hogy a befektetők a következő hetekben folytatják a részvényportfólióik leépítését.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!